Zerdeçalın Etkili Olabileceği 7 Alan

Zerdeçal bitkinin rizomundan elde edilen bir tozdur. Bitki toz haline gelmeden önce kurutulur.  Hindistan civarında yetişir.  Sıcak bir çevrede büyür. Zerdeçal tozunun rengi parlak sarıdır. Pek çok yemekte çeşni olarak kullanılır.

Zerdeçal baharat olmasının yanı sıra geleneksel tedavi yöntemlerinde tedavi amaçlı kullanılmış, zerdeçaldan çeşitli ilaçlar yapmışlardır.

Zerdeçalın kullanıldığı 7 Alan

Zerdeçalı geçmiş insanlar sağlık bakımından şu amaçlarda kullanılmıştır.

Cilt bakımı için kullanılmıştır.

Zerdeçal, antiseptik ve anti- inflamatuar sayesinde ciltte oluşan iltihaplanmaları, sivilceleri gibi, giderebilir. Ciltteki fazla yağı alabilir. Akneleri temizler. Zerdeçal cildin kusursuz ve parlak olması için kullanılmıştır.

Zayıflamak için kullanılmıştır

Zerdeçal, ideal kilo vermek için kullanılmıştır. Metabolizmayı hızlandırmış, fazla kalori yakılmasını sağlamıştır. Ayrıca vücuttaki yağ kitlesini ve karaciğerde bulanan zehirleri temizlemeye yardımcıdır.

Mide ve bağırsak rahatsızlıkları için kullanılmıştır.

Zerdeçal kabızlık, kramp gibi karın ağrıları için kullanılmıştır. Zerdeçal içerisinde bulanan diyet lifi sayesinde sindirimi güçlendirir ve düzenler.

Adet sancılarını hafifletmekte kullanılmıştır.

Kadınların özel hallerinde yaşanan karın ağrısı, kramp, şişkinlik gibi durumlarda zerdaçal kullanılmıştır. Bitkinin doğal bileşimlerinin anti-inflamatuar ve yatıştırıcı doğası adet sancılarının çoğunu rahatlatabilir.

Vücuttan toksin attırması için kullanılmıştır

Zerdeçalın içerisine bulan aktif bileşenler,  karaciğerin fonksiyonlarını geliştirir ve vücuttan toksin atılmasına yardım etmesi amacı ile kullanılmıştır. Zerdeçal, vücuttan zehirli atıkları temizlemek için kullanılmıştır.

Damar sağlığını geliştirerek kalp sağlığını korumak için kullanılmıştır.

Zerdeçal içerisinde bulanan B6 vitamini, hücre duvarlarını tahrip eden zararlar maddeleri engelleyebilir. Yine zerdeçalın içerisinde bulunan Curcumin ise kötü kolesterol düşürerek, kolesterolü dengeler. Bu sayede kalp sağlığına zerdeçal iyi gelebilir. Zerdeçal, bilinen kalp hastalıklarından tansiyon, plak oluşumu gibi birtakım rahatsızlıkları önlemek için kullanılmıştır.

Sinir rahatsızlıklarını hafifletmek için kullanılmıştır.

Depresyon ya da stresten muzdarip olan kişilere hormonel dengeleri düzenlemesi için zerdeçal kullanılmıştır. Zerdeçal, ruh hali dalgalanmalarını, endişe ve stresi azaltıcı bir etkisi olduğu söyleniyor.