Zencefili Saklamak İçin En İyi 3 yol

Zencefili saklamak ve özellikle uzun bir süre için depolamayı planlıyorsanız, bu güçlü ve benzersiz içerikle yemek pişirmeyi seviyorsanız zencefil saklamanın bilinmesi çok önemlidir.

Zencefil saklamak için en iyi yollar

Buzdolabında, kavanozda, poşette, hatta başka sıvılar ile ıslatma da dâhil olmak üzere zencefilin etkili bir şekilde saklanması için çeşitli yollar vardır.

 

Buzdolabı

Eğer ham, soyulmamış zencefil kökü varsa ve birkaç güne birkaç haftalığına saklamak istiyorsanız, bir plastik dondurucu poşeti alın ve zencefilin içine yerleştirin. Tüm fazla havayı sıktığınızdan emin olun. Zencefilin bir kısmını zaten kullandıysanız ve iç kökün bir kısmını açıkta bıraktıysanız, saklamadan önce kökün kuru kısmını bir kağıt havluyla silin. Bu zencefilin 3 haftaya kadar taze kalmasını sağlar.

 

Dondurucu

Yıl boyunca ne olursa olsun, her zaman elinizde zencefil olsun istiyorsanız, taze zencefili dondurucuda saklamayı deneyin. Buzdolabında depolamaya benzer şekilde, çıkarılmış havanın tamamı ile bir dondurucu poşeti kullanın. Zencefili dondurucuda belirsiz bir süre saklayabilirsiniz, sadece bu güçlü bitkinin bir kısmını kullanmak istediğinizde kaldırabilirsiniz.

Not: Kullanmadan önce zencefili eritmek zorunda değilsiniz; Sadece bir kısmını kökünden ayırın. Zencefil kökü donarsa, aslında istediğiniz kökün kabuklarını soymak ve açığa çıkarmak daha kolay olacaktır!

 

Kavanoz ile Saklama

Zencefil için son depolama yöntemi, zaten çok fazla kök kestiğinizde ve başka bir zaman için kaydetmek istediğinizde olur. Soyulduktan sonra buzdolabında saklamak, kurutmasını ve soyulmasını önlemez, dondurucuyu da kullanamazsınız. Soyulmuş taze zencefili saklarken, talaşı veya dilimleri küçük bir cam kavanoza ekleyin. Bu yöntem zencefilinizin yaklaşık 1 hafta boyunca taze kalmasına yardımcı olacaktır.

Bize bu kelimelerden ulaştınız:  zencefil saklama, zencefil saklama koşulları, zencefilin saklama süresi, zencefil nasıl saklanır, zencefil buzlukta saklanır mı, taze zencefil saklanması, toz zencefil saklama koşulları, toz zencefil saklama süresi, zencefil kökü nasıl saklanır, zencefil suyu nasıl saklanır, taze zencefil saklama koşulları, zencefil derin dondurucuda saklanır mı

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.