Zamanı iyi yönetme tüyoları

Okunması gereken yüzlerce e-posta var ve evde yapılacak tonlarca iş duruyor. Hepsine yetişmek isterken tüm bunların arasında yolunuzu kaybediyorsunuz.
Evde yapılacak tonlarca iş duruyor, ofiste yetiştirilmesi gereken projeler sizi bekliyor ve siz hepsine yetişmek isterken tüm bunların arasında kayboluyorsunuz.

Uzmanlar, konsantrasyonunuzu bozmadan işlerinizi zamanında bitirmeniz için bazı noktalar üzerinde duruyor.

“Zaman Yönetimi” konusunda eksikleri olduğunu düşünenlerdenseniz yazar Michael Heppell’in son kitabında bahsettiği tüyolar tam size göre.
Heppel “To Save An Hour Every Day” (Her gün 1 saat kazanmak) adlı kitabında işlerinizi zamanında yetiştirmeniz için sizinle bazı ipuçları paylaşıyor. İşte onlardan bazıları:

Projenizi teslim edeceğiniz tarihi herkese bildirin

Özellikte ofiste işe yarayacak bir yöntem. Elinizdeki işi teslim edeceğiniz tarihi müdürünüz dahil olmak üzere ilgili herkese anons edin. Böylece siz de projenizi o tarihe kadar bitireceğinizi bilir ve başka işlerinizin planını yapmaya başlarsınız.

Öncelik önemli işlerin

Yanında “acil” işareti de olsa e-postalarınızı okumadan önce önemli olduğunu düşündüğünüz işleri bitirmeye çalışın.

Kendinize ödül verin
Bir işi yarıladığınızda kendinize ödül verin ve 10 dakika sosyal paylaşım sitelerinde gezinin. Ya da bir işi bitirip diğerine geçmeden önce mutlaka bir kahve molası verip sevdiğiniz dergileri karışıtırın.

Haftasonu planlarını önceden yapın

Çok yoğun bir haftanın ortasındayken hafta sonu planınızı yapın. Bazıları planlı geçirilen zamanların sıkıcı olduğunu düşünse de boş vakitlerde yapılan organizasyonlar çoğu zaman kaliteli zaman geçirilmesini sağlar.