Yüksek dozda seksi kırmızı iç çamaşırları

Her zaman dikkat çekici olmuştur kırmızı. Kimi aşkın kimi paranın kimi içten duyguların kimi de romantizmin temsil edildiğini söyler kırmızı renkle. Ama en çok bilinen inanış kırmızının seksepalite veya şehvet renginin olması. Duygular bol olunca bir de sene sonu yaklaşınca kırmızı rengin ağırlığı tüm vitrinlerde hissediliyor.

Her yılsonunda yeni bir yılın heyecanı herkesi sararken çarşılarda, mağazalarda da hareket başlıyor. Herkes hediye telaşına girerken kadınlar arasında yaygın olarak alınan hediyelerin başında da kırmızı iç çamaşırı geliyor.

AŞK, SEYAHAT, PARA
Eğer kadınsanız annelerinizden gelen bir alışkanlık olan kırmızı iç çamaşırını yılbaşından önce almak ve 31 Aralık'ta gece 12'yi vurmadan bir kaç dakika önce giymek daha bir makbul. Çünkü konuya ilişkin o kadar çok inanış var ki. Bir söylentiye göre yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek kısmet açıyor, başka bir söylentiye göre ise yeni yılın şans getireceğine, büyük bir ikramiye çıkacağına işaret ediyor. Ayrıca yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giyenlerin yeni senede aşkta başarılı olacağı da söyleniyor. En yaygın inanışlar ise kırmızı iç çamaşırının pantolon üstüne giyildiği takdirde uğursuzluk getirmesi, bütün bir sene leyleği havada görür gibi seyahatlere çıkması ve bütün yıl boyunca hep yeni kıyafetler alması.

"BUNLAR HURAFE"
İnanışlar böyleyken geçtiğimiz günlerde bir ilimizin müftüsünden enteresan bir kırmızı iç çamaşırı çıkışı geldi. Müftü özellikle kadınların yılbaşında kırmızı iç çamaşırı tercih etmesinde bir sakınca olmadığı ancak bir medet umarak giyilen kırmızı çamaşırın günah olduğunu söylerken, "İslamiyet hurafelere son derece karşıdır. Böyle gecelerde bakıyoruz. Ne aklın, ne mantığın ve de hiç bir inancın kabul etmeyeceği bir takım hurafelere girildiğini görüyoruz. Bunlardan biri de giysilerle bir şeyler aramak. Hurafelere Müslümanın inanması da tehlikelidir. Onlardan uğur beklemesi veya başka bir şeyler umması Allah'a şirk koşmaktır. İnsanoğlu uğuru, bereketi Allah'tan bekleyecek. İnsanın Allah'a bağlılığını sağlayacak en büyük silahı duadır. Allah'ın yardımını istiyorsa ne bir çamaşırdan, ne de başka bir şeyden uğur beklemeyecektir. O iç çamaşırı bir medet umarak giyiliyorsa bu tehlikedir" diyor..

KADINLAR ALIYOR
Her sene bu tür söylemler çıkıyor. Kimi inanıyor kimi inanmayıp iç çamaşırı mağazalarına akın ediyor. Bu yıl da yeni yıla 9 gün kala iç çamaşırı mağazalarına rağbet var. Dükkân sahipleri satışların birkaç gün öncesinde açılmaya başladığını, yeni yıla birkaç gün kala daha da hızlanacağını söylüyor. Esnafın söylediğine göre kırmızı iç çamaşırını genelde kadınların aldığı. Hatta kadınlar kendilerine alırken diğer kadın arkadaşlarına da hediye olarak iç çamaşırı satın aldığını ifade ediyor…

EN UCUZ 1 TL
İstiklâl Caddesi'ne bu kez arkadaşlarla buluşmak için değil iç çamaşırı mağazalarını gezmek, biraz fiyat araştırması yapmak biraz da modellere bakmak için gidiyoruz. İlk bulduğumuz mağazada kırmızı çamaşırların en ucuzunun fiyatı 1 TL. Basit penye modeller bu fiyattan başlarken, kışkırtıcı bir kırmızı iç çamaşırının fiyatının 5 TL olduğunu görüyoruz. Sonra farklı bir mağazaya gittiğimizde modeller daha bir şekilleniyor gözümüzde. Dantellisinden tutun, üzerinde tüylerle donatılmış olanına, G-stringinden tutun da jartiyeriyle birlikte satılana kadar pek çok çılgın model vitrinlerde yerini almış. "Dantelli güzel bir model istiyorum ama ucuz olsun" diyorsanız fiyatlar 8 TL ile 15 TL'ye kadar. Eğer G- string gibi bir şey istiyorsanız bunun da fiyatları 7 TL ile 10 TL arasında değişiyor. Esnaf, kadınların daha çok G- string tercih ettiğini belirtiyor. Nedenini sorduğumuzda ise mağaza işletmecilerden enteresan bir yanıt alıyoruz: "Bunları kendilerine değil, kadın arkadaşlarına alıyorlar. Giyilince cinsellikte başarı getiriyormuş" Böylece kırmızı iç çamaşırı inanışlarına bir yenisi daha ekleniyor.

İNTERNETTE DURUM NE?
İnternetten satış yapan iç çamaşırı firmalarında sloganlar da ilginç: "Kimsenin elinin altında olmayan m? Farklı mı istersiniz?", "Aşk için buraya gelin", "Çok çekici, uygun fiyata", "Seksi görünmeyi sevenlere kırmızı modeller", "Yeni yılda en seksi siz olun", "Yüksek dozda seksi kırmızı iç çamaşırları"… Bu sloganları görünce bazı firmaların aşk, para, duygusallık, kısmet inanışları çöpe atılmış oluyor ve kendinizi farklı bir dünyanın içinde buluyorsunuz. Fiyatlar ise esnafın sattıklarından çok daha uçmuş durumda. 20 TL'den başlayan fiyatlar 129 TL'ye kadar gidiyor. Ama ne modeller var görmeniz gerek. Noel Anne görünümlülerden, önden bağlamalılara, taşlılardan, gecelikli olanlarına kadar yaratıcılıkta sınır yok.

GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KADINLAR ARASINDA FENOMEN, ERKEKLER BU İŞE NE DİYOR?
Bir iç çamaşırı firmasının yöneticisi kırmızı iç çamaşırının kadınlar arasında fenomen olduğunu söylerken şöyle devam ediyor, "'İnanışa göre, özellikle Meksika, İspanya İtalya gibi ülkelerde, yeni yıl arefesinde, yani 31 Aralık'ta yeni yıldan aşk beklentisi olan kadınlar kırmızı iç çamaşırı giyermiş. Para isteyen ise sarı iç çamaşırını tercih edermiş. Bu gelenek, söz konusu coğrafyalarda hala devam ediyor. Türkiye'de de yaygın olarak tercih ediliyor. Biz de yeni yıla hazırlık olarak kasım ayının başından aralık ayının ortasına kadar üretimimizin yüzde 60'lık kısmını kırmızı iç çamaşırlarına ayırıyoruz. Bu yıl da ortalama olarak 100 bin parçalık bir koleksiyon oluşturduk." Ayrıca ekliyor: "Yılbaşı gibi kırmızı iç çamaşırı modelinin rağbet edildiği bir dönem de Sevgililer Günü."

Üreticiler ve satıcıların ilk hedefleri kadınlar ama erkekler için modeller yok mu? Olmaz mı? Erkekler için de çeşitli çizgi film kahramanlarının baskılarının bulunduğu boxer tarzı kırmızı iç çamaşırları revaçta. Ama kadınlar ne yaparsa yapsınlar erkeklerin büyük çoğunluğu kırmızı renk yerine kadınların siyah renkte iç çamaşırı giymesini tercih ediyor.

Her ne kadar, "Bunlar hurafe", "İç çamaşırı mı şans getirecek?", "Tüketim toplumunun getirisi", "Ben inanmam öyle şeylere" desek de pek çoğumuz "Belki işe yarar" diyerek mağazalardan yılbaşı için özel iç çamaşırlarımızı alıyoruz ve yeni seneye onları giyerek başlıyoruz.

Habertürk