Yoganın yan etkisi: Kilo vermek

Zayıflamak içinse yöntemler birbiriyle yarışıyor. Bunlardan biri de ‘zayıflama yogası’. Slovenya doğumlu Franz Andrini, verdiği derslerde zayıflama yogası tekniğini kullanarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Yoganın sayısız nimetlerinden biri de, sizi sahip olmanız gereken vücut yapısına kavuşturması. Franz Andrini’nin uyguladığı zayıflama yogası, hem kilo vermenizi hem de sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlıyor. Migrene, bel ağrılarına hatta kansere karşı bile etkileri tespit edilen sistem sayesinde sağlıklı bir yolla kilo verebilir, aynı zamanda ruhunuz için de iyi bir şey yapmış olabilirsiniz. Zayıflama yogası hakkında Andrini’yle konuştuk.

– Zayıflama yogası nedir?
Benim öğrettiğim teknik, yoga terapisi. Geleneksel yoga sistemine göre çalışıyorum. Bu teknikteki amacımız bedeni saflaştırmak, arındırmak, mideyi mukuslardan temizlemek. Ayrıca vücudu toksinlerden arındırıp bağırsakları ve karaciğeri de temizlemek.

– Diğer yoga teknikleriyle bu temizlik olmaz mı?
Her geleneksel yoga bu temizliği yapmıyor aslında. Bu yoganın önceliği bedenin saflaştırılması ve temizlenmesiyle ilgilidir. Benim uyguladığım program vücut detoksuna ve zayıflamaya endeksli bir yoga. Bu programda hem besinleri hem de düşünceleri sindirmeyi öğreniyoruz. Birinci aşamayı ‘yoga terapi’, ikinci aşamayı ‘enerji kanallarının ve zihnin arındırılması’ olarak adlandırıyoruz. Üçüncü aşamaya ise ‘ilahi ilham alma’ diyoruz. Üçüncü bölümdeki egzersizlerde derinleştiğimizde ruhsal halimizi de algılamaya başlıyoruz.

NEFES TEKNİĞİ ÖNEMLİ

– Nasıl yapılıyor zayıflama yogası?
Zayıflama yogasının en önemli bölümü nefes egzersizleri. Dört çeşit nefes tekniğiyle bedenimizdeki beş enerjiyi yani hayat merkezini dengelemeyi öğreniyoruz. Sonra yoga hareketlerine geçiyoruz ve bu yoga hareketlerini yaparken özel nefes teknikleri kullanıyoruz. Bedenimizdeki organların enerji kanallarını açıyoruz. Böylece iç organlarımızı tazeliyor, bedenimizi fiziksel olarak güçlendiriyor ve yağ yakmaya başlıyoruz.

– Herkes yapabiliyor mu bu yoga tekniğini, yaş sınırı var mı?
Aslında yoganın temeli nefestir. Çok yaşlı olanlar, fizik olarak yoga hareketlerini yapmaya elverişli olmayan kişiler de bu dört nefes tekniğiyle bile kilo verebiliyor. Egzersizlerle birlikte yapılırsa tabii ki sonuç daha etkili oluyor. Çocuklara bu yoga tekniğini çok da önermiyorum çünkü zihinleri ‘an’a odaklanamıyor. Onun dışında herkese öneriyorum, çok yaşlı ve esnek olmayan insanlara bile yapabilecekleri birkaç yoga hareketi gösterebiliyoruz.

– Zayıf insanlar da geliyor mu?
Çok zayıf öğrencilerim de var, vücutları ince olduğu halde bir sürü beden problemleri oluyor. Elini kolunu kaldıramıyor, sırt ağrıları ya da yürüme problemlerinden şikayet ediyorlar. Skolyoz, artrit gibi rahatsızlıklar bağırsak bölgesinde oluşan hava bozukluğundan kaynaklanıyor. Sindirim zorluğu ve vücudun içinde kalan bu hava bir sürü hastalığın temel nedeni aslında. Kişi zayıf ya da şişman olsun fark etmiyor önce onları detoks yaparak bu hastalıklardan arındırıyoruz.

ÜÇ AYDA 10 KİLO

– Peki, başka hangi hastalıklara iyi geliyor bu teknik?
Kanser, tiroit problemi, kolon kanseri, romatizma, böbrek ve karaciğer hastalıklarında özellikle de migrende çok etkili. Beyin fonksiyonlarına da olumlu etki ediyor. Ayrıca omurgayı güçlendiriyor, sırt ağrılarına iyi geliyor. Benim uyguladığım geleneksel yoga, bu tedavileri yapıyor.

– Ortalama ne kadar sürede, ne kadar kilo veriliyor?
Herkesin farklı bir vücut yapısı var, alınan sonuç da buna göre değişiyor. Zayıflama süresi ve miktarı kişinin ne kadar düzenli pratik yaptığına da bağlı. Gelenler içinde obez olanlar var ki en çok kilo kaybeden onlar oluyor. Üç ayda on kilo verebiliyorlar. Fakat bu tür insanların vücutlarının şekil alması daha uzun sürüyor. Daha maskülen ve kaslı tipler çok fazla kilo vermeseler de çok hızlı ve güzel şekle giriyorlar. İki ayda 5-20 arasında kilo kaybı olabiliyor. Ayurvedik olarak da üç vücut tipi var. Mesela ateş tipi olanlar önce kaslardan sonra yağlardan kilo veriyor. Hava tipi vücutlar ise hem kaslardan hem yağlardan hızlıca kilo veriyor. Detoks yapmanın zayıflamada, kasların uzun ve güçlü olmasında da çok etkisi var.

BEYAZ PEYNİRİ YAKMAK ZOR

– Beslenmede neye dikkat edeceğiz?
Mevsimine göre beslenmek önemli. Mevsiminde tüketilmeyen yiyecekler toksin ve safra yapıyor. Yaz yiyecekleri vücudu soğutuyor oysa kışın içimizin sıcaklığa ihtiyacı vardır. Özellikle beyaz peynirin kuru olanı tercih edilmeli çünkü sindirmek daha kolay. Yumuşak ve yağlı olan beyaz peyniri yakmak ve sindirmek çok zor. Dolayısıyla midede mukus salgısı yapıyor. Etin sindirimi genellikle uzun sürer. Kolay sindirildiği için balık tercih edilmeli. Hatta göl balığı olursa daha iyi. Deniz balıkları çok da iyi değil çünkü safra yapıyor. Sonuç olarak bu besinleri hiçbir zaman yemeyin demiyorum sadece azaltın diyorum.

BAHARATIN GÜCÜ

– Acı biber zayıflatır mı?
Zencefil, karanfil, maydanoz, kişniş, zerdeçal ve kekik çok önemli. Çünkü bu baharatlar besinlerdeki vitaminleri ve mineralleri vücuda çekiyor. Zaten bunların içinde de vitamin var. ‘Bende A, B vitamini eksikliği var, daha çok yemem lazım’ derler ama yine de bu vitaminlerin eksikliği devam eder. Çünkü bağırsaklar harap olmuş durumdadır; istedikleri kadar iyi beslensinler besinlerin vitaminini alamazlar. Halbuki biz bu tür yiyeceklere bir süre ara verip bağırsakları arındırıp normal hale sokuyoruz sonra yemelerine izin veriyoruz. Karın, mide bölgenizi arındırmazsanız kilo veremezsiniz.
Andrini, İstanbul’da çeşitli yoga stüdyolarında ders veriyor. Ayrıntılı bilgi www.franzandrini.com’da…

Sibel Ateş Yengin-akşam