Yılbaşı sofrasında ölçüyü kaçırmayın

Dr. Back-Up danışmanlarından Dr. Ayhan Tokgöz, yılbaşı gecesi nasıl beslenmek gerektiğini, eğer ölçü kaçırıldıysa ertesi gün beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor.

Yılbaşı sofralarında çok çeşitli yiyecekler iştah kabartsa da, aşırı yemek sindirim sisteminde sorunlara yol açabiliyor. Özellikle çok yağlı ve şekerli besinlerin tercih edilmesi, karbonhidrat açısından yüksek gıdaların tüketimi, hızlı yemek ile alkol tüketimi, sindirim sisteminde şişkinlik, gaz ve hazımsızlığa; ertesi gün de baş ağrısına neden oluyor. Dr. Back-Up Medikal Danışmanı Dr. Ayhan Tokgöz, yılbaşı gecesi yemek konusunda aşırıya kaçmadan sağlıklı beslenmek isteyenler için önerilerini sıralıyor:

31 Aralık günü, akşam çok yiyeceğinizi düşünerek gündüz kendinizi aç bırakmayın. Başta kahvaltı olmak üzere asla öğün atlamayın, sık ve az beslenin.Akşama doğru açık havada yapılacak 1 saatlik yürüyüş veya egzersiz metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olur.Yılbaşı yemeğine birkaç saat kala çorba, yoğurt, salata, meyve gibi düşük kalorili besinler tüketin, bol su için.Kızartma, kavurma yerine haşlama, ızgara, buğulama veya fırında pişmiş yemekleri tercih edin.