Yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri

Eğer dikkat eksikliği sorunu yaşıyorsanız ya da çocuğunuzda olduğundan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden profesyonel yardım almalı ve tedavi sürecini başlatmalısınız. Yetişkinlerde dikkat eksikliğinin ana belirtileri aynı çocuklarda olduğu gibi dikkat dağınıklığı, hiperaktivite ve sonucu düşünülmeden yapılan davranışlardır.

Dikkat eksikliği bir anda ortaya çıkmaz ve belirtileri giderek artan oranlarda bir kaç aya yayılabilir. Dürtüsellik ve hiperaktivite genellikle ilk görülen belirtilerdir ve bunları takiben dikkat dağınıklığı başlar. Özellikle çocuklarda bu tip davranışlar normal olarak algılanabildiği için teşhisi daha uzun zaman alabilir. Yetişkinlerde ise iş ortamında müdürlerle sık yaşanan tartışmalar, alınan görevlerin zamanında yerine getirilememesi, çalışma arkadaşlarıyla yaşanan gerginlikler, iletişim sorunları, düşen iş performansı, aile bireyleriyle geçimsizlik dikkat eksikliği bozukluğuna işaret ediyor olabilir.

Hastalığın tanısında dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik olmak üzere iç ana semptom araştırılır. Bu belirtiler tek başına ya da birlikte ortaya çıkabilir.

Dikkat eksikliği bozukluğu belirtilerin ortaya çıkış biçimine göre şu şekilde alt sınıflara ayrılır;

Hiperaktivite ve Dürtüsellik: Kişide 6 aylık zaman zarfında hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri görülebilir ancak dikkat eksikliği yaşanmaz.

Baskın Dikkat Eksikliği: Dikkat eksikliği yoğun olarak yaşanır ancak hiperaktivite ve dürtüsellik görülmez.

Kombine: Geçen 6 aylık süre içinde dürtüsellik, hiperaktivite ve dikkat eksikliği belirtilerinin tümü görülür.

Dürtüsellik: Hastanın davranışları anormal olarak karşılanabilir ve sonucu düşünülmemiş, zarara yol açabilen davranışlar sıklaşabilir.

Hiperaktivite: Hiperaktif kişi sürekli hareket halindedir ve çok kolay sıkılır. Bir yemek masasında oturmak veya bir banka kuyruğunda beklemek işkenceye dönüşebilir.

Hiperaktivite Dürtüsellik Belirtileri

Huzursuz hissetme
Otururken hareket etme ihtiyacı duyma
Otururken ellerin sürekli hareket etmesi
Başka kişilerin konuşmalarına ortasından dahil olma
Sorunun tamamını dinlemeden cevap verme isteği
Çok ve hızlı konuşma
Sessiz olarak durulması gereken ortamlardan sıkılma ve hareket etme isteği
Plan yapamama, yapılan plana sadık kalamama
İnsanlarla iletişimin bozulması
Aile içinde huzursuzluğa neden olmaİş performansının düşmesi