Yaz aşkına bahar diyetiyle hazırlan

Havalar ısınmaya başladı, kış veda etmek üzere, renkli cıvıl cıvıl yaz günleri, eğlenceli uzun yaz geceleri gelmek üzere. Denizin mavi rengi ve kokusunun hayali enerji veriyor içimize.

Aman tanrım, bu göbek, bu kalça geçen yaz yoktu, kilo almışım, kıyafetler küçülmüş, bu bir kâbus. Hemen çaresine bakmalı kilo vermeli. Fazla yağlardan ve istemediğimiz bu görüntüden kurtulmak için kolları sıvama zamanı.

Acil çözüm için kurallar;

Kural 1: Sabah uyanır uyanmaz su için…

Formda bir beden için sağlıklı bir sindirim sistemi olmazsa olmaz bir şarttır. Barsaklarınızın düzgün çalışması ve gece boyu susuz kalan bedeninizin kendisine gelmesi için uyanır uyanmaz 1 su bardağı ılık su, hemen ardından 1 su bardağı oda sıcaklığında su ile güne başlamalısınız.

Kural 2: Gün boyunca 2,5–3 litre su için…

Su, dolaşımınızın ve ofis diyeti yaptığınız süre boyunca bedeninizde parçalanan yağların bedeninizden hızla uzaklaştırılmasını sağlayacak. Bu nedenle günde 12–15 su bardağı su içmeyi unutmayın.

Kural 3: Öğün atlamayın…

Zaman darlığı veya unutkanlık öğün atlamanın bir açıklaması olamaz. Yemek yemek, yaşamın sürdürülebilmesi için en önemli etmenlerden biridir aynı zamanda sosyal bir olgudur. Bu nedenle ne olursa olsun kendinize günde 6 defa en az 20 dakika ayırmalısınız.

Kural 4: Tuz tüketiminde sınırları aşmayın…

Tuz tüketiminde sınır tanımaz iseniz, ileride yüksek tansiyon sorunu yaşama riskinizi arttırırsınız, vücudunuzda su tutulmasına neden olur böylelikle bedeninizde şişlik hissedersiniz.

Kural 5: Sağlıklı pişirme yöntemleri seçin…

Ofis diyetinizi uyguladığınız sürece yapmanız gerekenlerden biri de sağlıklı pişirme yöntemleri tercih etmek. Tüketeceğiniz besinler ızgara, fırında, buğulama veya haşlama olarak pişirilmelidir.

Kural 6: Yemeğin tadını çıkarın…

Ofis diyetinin en büyük özelliklerinden biri de sizi lezzete odaklamasıdır. Hızlı yemek yemek yerine yavaş yavaş yemeyi öğrenerek, besinlerden keyif almaya odaklanın. İyice çiğnenerek tüketilen bir besinin glisemik indeksi azalacağından ötürü kan şekerinizde dengeli yükselecektir.

Kural 7: Baharatlardan yararlanın…

Acı kırmızıbiber başta olmak üzere birçok baharatın metabolizmayı hızlandırıcı yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyeceğiniz çeşitli baharatlar ile değişik lezzetler elde edebilir, metabolizmanıza destek olabilirsiniz.

Kural 8: Her gün kendinize yarım saat ayırın…

Ofis diyeti vücudunuzdaki yağlardan sizi kurtararak daha ince görünmenizi amaçlar. Bu nedenle enerji harcaması konusunda da kendinize yardımcı olmalısınız. Ne kadar meşgul olursanız olun kendinize günde yarım saat ayırın ve açık havada yürüyüş yapmanın keyfini çıkartın.

Kural 9: Acıktığınızda çiğ sebze tüketin…

Ofis diyetini uygularken kendinizi aç hissettiğiniz zamanlarda domates, salatalık, biber gibi çiğ sebzelerden tüketin. Böylelikle hem düşük kalori almış hem de C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılamış olacaksınız.

Kural 10: Ofis diyetinde 6 öğün beslenin…

Ofis diyeti sadece forma girmenizi değil, metabolizmanızı düzenleyerek verdiğiniz kiloları korumanızı da amaçlar. Günde 6 öğün beslenme, en sağlıklı beslenme tarzıdır. Sağlıklı beslenmenin temel kuralını ofis diyeti ile alışkanlık haline getirin. Öğün aralarında 2-3 saat olmasına dikkat etmelisiniz.

ÖRNEK MENÜ

Kahvaltı

1 dilim peynir

1 adet yumurta

1–2 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği

Sınırsız çiğ sebze

4-5 adet zeytin

Kuşluk

1 porsiyon taze mevsim meyve

Öğlen

2–3 ızgara köfte kadar et veya tavuk veya hindi veya balık

1 su bardağı yoğurt veya 2 su bardağı ayran

Bol salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)

1 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği

İkindi

1 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği veya ¼ adet simit

1 dilim peynir

Bol çiğ sebze

Akşam

1 tabak etsiz sebze veya kuru baklagil yemeği

1 ince dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği

1 su bardağı yoğurt veya 2 su bardağı ayran

Bol salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveli)

Gece

2 porsiyon meyve

NIL SAHIN GURHAN
NIL DIYET