Yaşlılıkta Bu Beslenme Önerilerine Dikkat Edin

menopozHepimizin dikkat ettiği şeydir sağlık ve beslenme ama bu durum karşısında nasıl bir bilinçte olması gerektiği de çok önemlidir. Şuan için kendi beslenme alışkanlıklarımızın ya da sağlığımızın farkında ya da bilicinde olmaya çalışıyoruz ama ya yaşlılık… Bu durum karşısında ilk akla gelen yaşlılık fiziksel durumları arasında cildin kırışması, belin bükülmesi, gözlerin iyi görmemesi gibi durumlardır.

Peki ya yaşlıların beslenmesi nasıl olmalıdır? Nasıl bir bilinç içinde bulunulması gerekir?  Çoğu yaşlıda A,B1,B3,B12,C,E vitaminleri folik asit, demir, çinko eksiklikleri bulunmaktadır. Bu vitaminleri hepsi bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara yakalanma riskini de azaltır, bu besin öğeleri yaşlılık da değil orta yaşta miktarının artırılması gerekmektedir.

Hücrelerin yıpranmasına neden olan ve yaşlanmayı artıran mekanizmalar genlerin kontrolünden de etkilenmektedir. Genetiğe bağlı olarak ilerleyen bir hücre yıkımının kökeninde doğrudan ya da dolaylı olarak beslenmenin kalitesine bağlıdır. Bilim adamlarının yaptığı son araştırmaya göre bir insan ortalama 150 yıl yaşayabilir fakat bunun için en önemlisi dengeli ve sağlık beslenme ve fiziksel aktivitedir. Son zamanlarda yaşlılığın önünü almak için başarıl sonuçlar veren deneyler yapılmaktadır bunlardan biri olan vücutta glikozun zararını azaltıp yaşlanma süresini uzatmaktır.

Yaşlanmayı önleyen mucizevi bir içecek veya yiyecek yoktur. Genel olarak önemli olan şudur ki yaşlanmadan önce önlemler alınması gerektiği bilinmelidir ve yaşlılık süresince de şunlara dikkat edilmelidir:

-Yağ, şeker, tuz tüketimi azaltılmalıdır.

-Yağı alınmış süt ve yoğurt kullanılmalıdır.

-Günde ortalama 2,5 litre su içilmelidir

-Diyet lifi içiren sebze, meyve tahıl ve kuru baklagiller tüketilmelidir.

-Haftada iki kez balık tüketin

-Eti kendi yağıyla pişirin.

-Salatalarınızda zeytinyağı kullanın.

-Beyaz ekmek yerine esmer ekmekleri tercih edin.

-Düzenli olarak egzersiz yapın.