Yaratıcılığı artıracak 4 sır

Özellikle yazarlık veya reklamcılık gibi düzenli yaratıcılık gerektiren bir işiniz varsa, yaratıcılık için düzenli ilham almak kolay olmayabilir. Genelde yaratıcılık, verimli iş yapmanın gerektirdiklerinin ötesinde birşeyler gerektirir. Yaratıcılığı artırmak zorlu bir iş gibi gözükse bile, ilham perisinin kapınızı tıklatmasını istiyorsanız, araştırmalarla kanıtlanmış bu 4 yolu deneyin:

Uykulu olmak, uykusuzluk, hafif uykululuk hali:

Thinking and Reasoning dergisinde yayınlanan araştırma bu birbirinden farklı 3 uyanıklık durumunun yaratıcılığa katkısı olduğunu söylüyor. Sabahları çok uyanık ve tam dikkatli mi hissediyorsunuz? Yazmanız gereken yazıyı akşamın geç saatlerine bırakın. Uyanıklık ve tam dikkat matematiksel ve mantıksal kurgulamalara yardımcı olurken, uykunun hissedildiği durumlarda beyin daha fazla serbest çağrışım yapıp, farklı bağlantılar kurabiliyor. Yaratıcı bir beyin fırtınasına ihtiyacınız varsa hafif uykulu olun.

Planlı olun.

İlham Perisi kapınızı bazen bir anda çalar, ancak çoğunlukla hayır. Düzenli yaratıcılık gerektiren işlerde, yaratıcılığınızı ateşleyecek bir zaman yaratmanız işinize yarayacaktır. Yunanistan’daki Crete Teknik Üniversitesi’nin araştırmaları yaratıcılık için planlamayı destekliyor. Beyin fırtınası yaptığınız bu planlanmış süre daha sonra beklenmeyen anlarda daha parlak ve etkileyici fikirlerin doğmasına yardımcı olur.

Tartışın.

Tartışmalar ve inatlaşmalar farklı düşüncenin anahtarı. Harvard Üniversitesi’nden Francesca Gino bir tartışma sırasında stresli ve sıkışmış hissetmek yerine, tartışmayı farklı düşünmenin ve farklı perspektifler edinmenin anahtarı olarak görmek gerektiğini savunuyor.

Kütüphaneyi boşverin.

Journal of Consumer Research’ten bir çalışma hafif arka plan gürültüsünün yaratcılığı artırabileceğini gösteriyor. Bazı insanların kulaklarında müzikle çalışınca daha yaratıcı ve verimli hissettiği doğru. Ancak hemen çalışmak için televizyon karşısına kurulmayın. Televizyonun görüntülü ve sesli uyarıları çalışmak için dikkatimizi fazla dağıtır. Onun yerine soyut ve yaratıcı düşünceyi tetiklemek için bir dahaki çalışmanızı sevdiğiniz bir cafe’de yapın.