Yanlışlıkla hamile kaldılar

Yapılan araştırmadan çıkan sonuç hem ilginç hem de düşündürücü…

İngiltere’de Tıp ve Sağlık Ürünleri İdaresi tarafından yapılan bir araştırma, yüzlerce kadının yanlış uygulama nedeniyle istemediği halde hamile kaldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, hamile kalmak istemeyen kadınlara tedavileri sırasında gebelik önleyici uygulama yapıldı.

GEBELİK ÖNLEYİCİ ALET YANLIŞ TAKILDI

Tedavide kadının rahmine konulan gebelik önleyici alet doğru takılmadığı için bin 607 kadın hamile kaldı. Yüzlerce kadın söz konusu uygulamadan dolayı şikayette bulundu. Ayrıca yanlış tedavi uygulamasına maruz kalan bu kadınların, tedavilerinden sonra sağlık problemleri yaşadıklarını belirtti.

Şikayet sonrası toplamda 9 kadına 120 bin sterlin tazminat ödeyen İngiltere Sağlık Bakanlığı, 80 bin sterlin de şikayet sırasındaki resmi giderler için harcadı. Söz konusu bu aletin, özellikle günlük olarak alınması gereken doğum kontrol haplarını almayı unutan genç kadınlar arasında popüler olduğu da dikkat çekiyor.

Gebelik önleyici aletin yüzde 99 etkili olduğu, ancak yanlış takılmasının tehlikeli sonuçlara neden olabileceği ifade ediliyor. Son 12 yılda 1.4 milyon kadının bu yöntemi uyguladığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı, araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu uygulamadan geçen hastaların büyük çoğunluğu güvenli ve sağlıklı bir tedavi görüyor. Eğer yanlış giden bir şeyler olursa hastane bunu bakanlığa iletmek zorundadır.” dedi.