Vücudunuzu temizleyin

Baharın gelmesiyleyeni yeni kokusunu duyurmaya başlayan çilek, bahar yorgunluğunuza da çare olabilir. En önemli özelliklerinden biri vücudu toksinlerden arındırması. İyi bir ‘folik asit’ kaynağı çilek. Folik asit, adeta ‘yenilenmenin vitamini’, hücre yenilenmesinde, kan yapımında, bağışıklık hücrelerinin üretiminde, sinir hücre uzantılarının miyelin kılıflarının yenilenmesinde kullanılıyor. Eksikliğinde, özellikle gebelerde, sakat bebek doğumlarına kadar varan sorunlar çıkabiliyor. Bu ‘hücre üretimi eksikliğine’ bağlı olarak, özellikle de santral sinir sisteminde anormallikler saptanıyor annesinde folik asit eksikliği olan bebeklerde.

VİTAMİN HAZİNESİ

Yalnızca folik asitle sınırlı değil elbette çileğin içeriği. A, C, K ve B grubu vitaminleri, kalsiyum, fosfor, bakır ve potasyum da içeriyor. Adeta bir vitamin şurubu gibi. Bu zengin içeriğe rağmen, kalorisi de oldukça düşük. Antioksidanlar bakımından da oldukça zengin ve ‘günlük oksidan temizliğinizi’ yapmakta da oldukça yardımcı. Daha önce de bahsettiğin gibi, oksijeni kullandıktan sonra oksijen yan ürünlerinin süratle vücuttan uzaklaştırılmaları gerekir. Bunlar çok reaktif maddelerdir ve vücudumuzdaki hemen hemen tüm yapılarla reaksiyona girip onlara zarar verme eğilimindedirler.

ALZHEİMER DOSTU

Nasıl her an oksijen soluyorsak, her an bunların temizliğini de yapmak zorundayız, yoksa bir süre sonra beden zarar görmeye başlar ve bu durum basit bir yorgunluk hissinden kansere kadar giden hasarlara kadar uzanabilir. Çileğin kalp damar tıkanıklıklarına ve çağın korkulu rüyası Alzheimer Hastalığına karşı da koruyucu olduğuna dair bilimsel veriler olduğunu müjdelemek isterim sizlere.

OMEGA 3 ZENGiNi

Aslında çileğin yediğimiz kısmı, bilimsel olarak meyvesi değil, ortalama 50 kadar ‘pistilin’ birleştiği bir ‘çiçek tablası’. Yerken ‘çıtırdattığımız’ her tanecik ayrı bir çiçek yani bilimsel olarak ve her biri ayrı bir omega-3 deposu. Yavaş yavaş çiğneyip tadını çıkarmak gerekir bu ‘doğa harikasının’.