Vitaminler ve Kanser

A Vitamini ve Kanser

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve kayısı gibi A vitamini bakımından yeterince zengin olan bir diyetin kanser riskini azaltığı görülmüştür. Bu koyu yeşil veya turuncu renkli sebze ve meyveler vücutta A vitaminine dönüşen bir bitki pigmenti olan beta-kroten içerirler.Vitaminler ve Kanser

İlk kez 1920’de A vitamini ve kanser arasında bir bağlantı kuruldu O zamandan beri A vitamini ve onunla ilgili bileşikler, kanser gelişimindeki etkilerine ilişkin olarak yaygın ölçüde incelenmektedir. Yakın zamanlara kadar, araştırmaların odak noktası A vitaminin kanseri önlemede nasıl bir rol oynadığını bulmaktı ama günümüzde araştırmacıların ilgileri beta-krotene yönelmiştir. Bunun nedeni beta-kroten içeren yiyeceklerin çok miktarda alımı ile akciğer ve mide kanseri riskinin düşük olması arasında güçlü bir ilişki bulunmasıdır. Sayısız çalışma çeşitli kanser tiplerinin yoğunluğu ile a vitamini ya da beta-kroten alımını karşılaştırmışlardır. Bu araştırmaların bulguları, yüksek miktarda beta-kroten içeren sebzelerin tüketimin akciğer, kolon, mide, prostat ve rahim kanseri riskini azalttığını göstermiştir.

 

C Vitamini ve Kanser

Turunçgiller gibi C vitamini bakımından zengin yiyecekleri tüketen insanlarda mide ve gırtlak kanseri riski düşüktür ayrıca c vitamini kansere yol açan nitrozaminleri etkisiz hale getirir. C vitaminin yokluğunda nitratlar( sigara, tütsülenmiş et ve işlemden geçirilmiş yiyeceklerde bulunur) nitrozaminlere dönüştürülür. C vitaminin varlığı, nitrozaminlerin oluşumu engeller, böylece kanser gelişim riskini azaltır.

 

E Vitamini, Selenyum ve Kanser

Kanser ilerledikçe, vücuttaki selenyum seviyesinin düştüğüne ilişkin kanıtlar da artmaktadır. Bazı uzmanlar selenyumu koruyucu, yağ metabolizmasından sorumlu belirli enerji sistemleri için bir ko-faktör fonksiyonu sayesinde gösterdiğine inanıyorlar.

Araştırmalar, selenyum ve E vitamininin, kanser gelişimi ve önlenmesinde birlikte iş gören iki güçlü anti-oksidan madde oldukları göstermektedir. Hücre hasarını son derece reaktif serbest radikallerle önler.