Vajinal mantar

Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan “candida albicans” mantarları, aslında her kadın vajinasında doğal olarak vardır. Vajina florası sağlıklı olduğu sürece de herhangi bir probleme yol açmaz. Ancak zayıflayan bağışıklık sistemi, antibiyotik kullanımı veya doğum kontrol haplarının kullanımı gibi nedenlerden vajina florası bozulabilir. Bunun sonucunda da maya hücreleri aktif hale gelip çoğalmaya başlar. İlaç tedavisinde yakınmalar büyük oranda giderilir. Ayrıca alternatif yöntemler de tedaviye yardımdı olur.

Aromaterapi:

Enfeksiyonun ilk dönemlerinde, aroma yağlarıyla yapacağınız oturma banyosu yakınmalarınızın hafiflemesini sağlar. 1 yemek kaşığı ölüdeniz tuzu ile gül ve lavanta karışımından oluşan 5 damla yağı, kaynar suya ilave edin. Suyun içine kabuğunu soyduğunuz 1 diş sarımsağı da koyabilirsiniz. Ardından suyun üzerine doğru çömelerek buharın vajina bölgenize ulaşmasını sağlayın.

Şifalı bitkiler:

Büyük bir pamuk parçasını, hazırlamış olduğunuz papatya çayın batırın. Ardından vajinal bölgenizi bu pamukla, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere, önden arkaya doğru yavaşça silin. Aynı işlemi defne yaprağı ile de yapabilirsiniz. Bir miktar defne yaprağını, dalları ve yemişleriyle beraber 1 litre suda kaynatın ve süzün. Vajinal bölgenizi bu suyla günde 2 kere yıkayın.