Vajinal kuruluk neden olur

 

Vajinanın nemli olması, ‘varlığı bir dert, yokluğu yara’ gibidir… Vajinadaki ıslaklık hissinin zaman zaman rahatsızlık hissi vermesi bir yana gerek normal hayatta gerekse de cinsel hayatta çok önemli olduğunu söylemekte yarar var. Zira vajina kuruluğu, hem o bölgede tahrişe hem de mutsuz bir cinsel hayata yol açabiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, vajina kuruluğunun neden oluştuğu ve ne zaman bir sorun haline geldiğine dair bilmemiz gerekenleri açıklıyor…

VAJİNAL KURULUK NEDİR

Dış genital bölgeden başlayan ve rahime kadar uzayan bölgeye vajina denir. Vajina 10-15 cm uzunluğunda bir kanaldır. Bu kanalın ön ile arka duvarı birbiriyle temas halindedir. Bu temastan dolayı duvarların sürtünmesini önlemek için o bölgede mutlaka bir sıvı akıntısı olması gerekir. Eğer bu bölge nemli olmazsa sürtünmeden dolayı tahriş meydana gelir.

Vajinanın cinsel ilişki esnasında daha da nemli olması gerekir. Bu nedenle ilişki esnasında vajinadan daha fazla sıvı salınır. İki şekilde vajinal kuruluktan söz edilir:

Normal zamanlardaki kuruluk

Cinsel ilişki esnasında yaşanan kuruluk

VAJİNAL KURULUK TEDAVİSİ

Vajinal kuruluk nedeni saptandıktan sonra tedavisi nedene yönelik olarak planlanır.

Psikolojik nedenli vajinal kuruluk nedenleri eşe karşı cinsel istek ve ilgi azalması, depresyon, ön sevişmenin yetersiz ve tatmin edici olmaması sayılabilir. Bu durumlarda cinsel terapi veya aile terapisi gerekebilir.

Diğer taraftan vajinal enfeksiyon varlığında uygun antibiotik ve fitil tedavileri verilmektedir.

Kanda süt hormonu (prolaktin) yüksekliğine “hiperprolaktinemi” adı verilir. Hiperprolaktinemi durumunda kandaki estrojen seviyesi düştüğünden vajinal kuruluk görünmektedir. Bu durumda da süt hormonunu düşüren ilaçlar verilmektedir. Eğer kişi emzirme döneminde ise prolaktin düşürücü ilaçlar verilmez, yerine vajinal lubrikantlar tercih edilir.

VAJİNAL LUBRİKANTLAR (Vajinal kayganlaştırıcılar)

Günümüzde vajinal kuruluk yakınması olan kadınların kullanabileceği vajen kayganlığını arttırıcı özel jel, krem ve fitiller bulunmaktadır. Vajinal sulanmanın arttırılması için kullanılan tüm bu ilaçlara “vajinal lubrikantlar” adı verilir.

Vajinal lubrikanlar, cinsel ilişki öncesi vajene uygulanarak vajen kayganlığı sağlamaktadır. Tercih edilmesi gereken vajinal lubrikan vajina ile eşdeğer PH’lı (PH ayarlı) ve su bazlı olmalıdır.

Vajinal kuruluk problemi tedavi edilmeyen bayanlarda, cinsel ilişkide penisin içeride gidip gelmesi vajinal mukoza epiteli için “travma etkisi” oluşturarak vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır.