Vajina yıkamak doğru mu

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, Döl yolu yıkama (vaginal doushing) ile ilgili bir açıklama yaptı. Yaptığı araştırmada 18 yaş üstü kadınların yarısından fazlasının döl yolu yıkama alışkanlığının olduğunu tespit eden Akdur, bu alışkanlığın kansere varıncaya kadar çok ağır hastalıklara yol açtığını anlattı. Akdur, döl yolunun temizlenmesi için yapılması gerekenleri de anlattı.

İşte Akdur’un araştırması ve önerileri:

Yaptığımız araştırmalara göre Türkiye’de 18 yaş üstü kadınların yarısından fazlasının döl yolu yıkama alışkanlığı var. Bu gelenek anne ve diğer büyüklerden öğrenilerek nesilden nesile aktarılıyor. Bu geleneğin amacı; hamileliği önlemek, akıntı, rahatsızlık ve koku gidermek.

Hangi amaçla yıkanır ise yıkansın döl yolunun yıkanması hem amacına hizmet etmiyor hem de üreme organları iltihabından dış gebeliğe ve hatta kansere kadar varan çok ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Türkiye ve benzeri ülkelerde döl yolunu yıkama alışkanlığı çok yaygın. Araştırmalarımız, Türkiye’deki 18 yaş üstü kadınların % 50- 60 kadarının çok sık aralıklarla döl yolunu yıkadığını gösteriyor.  Bu gelenek anne ve diğer büyüklerden öğreniliyor, böylece nesilden nesile aktarılarak varlığını sürdürüyor.

Hepsi yanlış bilgilenme

Döl yolunu yıkayanların büyük çoğunluğu yıkamada yalnızca basınçlı veya basınçsız su, ya da sabun ve su kullanıyor. Çok az bir kısmı ise, bu amaçla satılan içine çeşitli kimyasallar ve parfüm katılmış olan hazır çözeltileri kullanıyorlar.

Kadınlar genellikle cinsel birleşmeden sonra, ban­yo veya boy abdesti sırasında, adet görme sonrasında, bazı cinsel organ şikâyetleri olduğunda veya tuvalet sonrasında cinsel organlarını yıkıyorlar. Yıkamaya gerekçe olarak birçok neden ileri sürülüyor. Bunların başında cinsel ilişkiden sonra temizlenmek, hamile kalmamak ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak geliyor. Bunların hepsi yanlış bilgilenmeye dayanıyor. Çünkü döl yolunu yıkamak bu amaçların hiçbirine hizmet etmiyor. Aksine döl yolunu yıkamak birçok sağlık sorununa neden oluyor.