Uzun ömrün sırrı bu meyvede

Küçüklüklerine rağmen, insanlarla çok sayıda geni paylaşan meyve sinekleri iki gruba ayrıldı. Bir grup normal beslenirken, diğer grubun menüsüne elma özü katıldı.

Normal beslenenler ortalama 50 gün yaşarken, elma ile beslenenler beş gün daha fazla yaşadı.

Hong Kong’daki Çin Üniversitesinden araştırmacılar elmadaki antioksidanların serbest radikalleri (hastalıklara ve yaşlanmaya neden olan tehlikeli kimyasalları) temizlediğini belirledi.

Bir başka araştırmada, uzmanlar kadınlarla çalışarak, düzenli olarak elma ile beslenen kadınların kalp kirizi ve felç geçirme ihtimalinin yüzde 20 daha az olduğunu ortaya koydu.

Elmanın genetik şifresi geçenlerde çözülmüştü. Elmanın DNA’sının çözülmesi için beş ülkeden yaklaşık 100 bilim insanının yürüttüğü araştırma da elma ile ilgili önemli bilgiler ortaya koydu.

Araştırmaya göre, 65 milyon yıl önce, bir kuyrukluyıldız dünyaya çarparak dinozorları yeryüzünden sildiğinde, sonunda elma ağacına dönüşecek olan bitki büyük ve hızlı bir genetik değişim geçirdi, genlerinin çoğu bu süreçte kopyalandı. Bu ekstra genler, elmanın daha zor koşullara uyum sağlamasını sağladı ve onun şeftali, çilek ve diğer ilgili meyvelerden daha farklı bir evrim yolu süreci izlemesine neden oldu.