Uykusuz ve sorunluyuz

Dünya genelinde de her geçen gün uyku süresi azalırken, bu durum çok sayıda hastalığa da davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, özellikle ağrıyla mücadele yöntemi olarak uyumayı tercih etmenin faydalı değil, zararlı olduğu görüşünde.

Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uğur Demir, uyku sorunlarını ve uykusuzluktan kaynaklı vakaları değerlendirdi. Sağlıklı uyku süresinin günlük 7-8 saat aralığında olduğunu kaydeden Prof. Demir, 6 saatin altında ve 10 saatin üzerindeki uykuların hastalıklara yol açabileceğini söyledi. Ağrılı durumlarda, özellikle baş ağrısına karşı gösterilen uyuma eğiliminin, uyku bozukluklarına yol açabileceğini belirten  Demir, şunları aktardı:

YÜZDE 40’IMIZ AZ UYUYOR
Amerika’da yapılan bir araştırma, insanların ortalama uyku süresinin son 100 yılda 1 buçuk-2 saat kadar azaldığını ortaya koyuyor. Türkiye’de de benzer bir durum var. Nüfusun neredeyse yarısı sağlıklı uyku süresine erişemiyor. 7-8 saatlik uykuyu normal- sağlıklı uyku düzeyi kabul edersek, toplumun yüzde 40’ı bu sürenin altında uyuyor.

UYKUYA DİRENÇLİ
Vücutta uykuyu düzenleyen sistemlerden homeostatik sistem, kişi uyuduğu sürece uyku ihtiyacının azalmasını, ayakta kaldığı sürece de uyku ihtiyacının artması olarak tanımlanıyor. Bir diğer sistem olan skardiyan sistem ise vücudun biyolojik saatiyle ilgili ve dış uyaranlardan etkileniyor. Bu saate göre kişi dış uyaranlar olmadığında uyanık kalmaya eğilimli.

Fazla ya da az uyku sorun demek
Günde 6 saatin altında ya da 10 saatin üzerinde uyuyan insanlarda, sağlık sorunlarının görülme olasılığı yüksek. Özellikle yetersiz uyku metabolizmayı bozuyor. Aşırı kilo alma, ağrı hissinin artması ve bazı araştırmalara göre kanser riskinin artması gibi sonuçlara yol açabiliyor.

Ağrıyı tetikliyor

Yetersiz uyku, insanlarda ağrı eşiğini de yükseltiyor. Dolayısıyla kişi ağrı hissini daha fazla yaşıyor. Ağrı ve uyku birbirini etkiliyor. Uykusuzluğun ya da uyku bozukluklarının baş ağrısıyla ilişkisi iyi biliniyor. Hastanın ağrıyla baş etmek için uyumaya çalışması, uyku kalitesini düşürerek başka bir uyku sorununa yol açıyor. Tavuk ve yumurta benzetmesi buna uygun.