Uyku sorununa çare arayanlara

İsviçre’nin Cenevre Üniversitesi’nden Sophie Schwartz ve ekibinin yaptığı araştırma, hamağın daha çabuk ve derin uyku için “kusursuz” olduğunu gösterdi.

Schwartz ve ekibi, sallanmanın uykuyu getirdiğinin bilindiğini, ancak bunun sebebinin gizemini koruduğunu belirtti.

Sallanmanın gerçekten iyi uyku sağlayıp sağlamadığının ve beyinde neler olup bittiğinin anlaşılabilmesi için kolları sıvayan bilim adamları, uyku sorunu olmayan 12 yetişkinden hamakta yatmalarını istedi.

Sallantıda daha çabuk uyunuyor

Öğleden sonra 45 dakika, önce sallanmayan, daha sonra hafifçe sallanan bir hamakta şekerleme yapan katılımcıların beyin hareketlerini inceleyen bilim adamları, bu kişilerin beklendiği gibi sallanan hamakta uykuya daha çabuk geçtiğini gördü.

Ancak bilim adamları şaşırtıcı şekilde, sallanan hamaktaki kişilerin beyninin uykuyla ilgili bölümünde bazı dalgalarda büyük artış olduğunu belirledi.

Current Biology” dergisinde yayımlanan araştırmada, sallanmanın özellikle iki uyku evresi arasındaki süreyi arttırdığı vurgulandı.

Bir sonraki aşamada sallanmanın uyku süresini artırıp artırmayacağı ve uyuyamama hastalığının tedavisine ışık tutulup tutulamayacağının araştırılacağı belirtildi.