Ünlüler obeziteden nasıl korunuyor

Yaprak Dökümü’nün sevilen karakteri Neyyir Hanım ve Papatyam dizisinin sevimli gelini Gülşen ekranlara taşıdığı rollerle hafızalara yer eden iki isim. Biri kilo almaktan korkmuyor diğeri ise çok korkuyor. Ama her ikisi de şişmanlığın yaygınlaşmasından çok tedirgin. Bu nedenle sağlık için zayıflamak gerekliliğinde hem fikir

Aslı Omağ: PROFESYONEL SPORCU MAĞDURUYUM, KİLOMUN NEDENİ BU

Papatyam dizisinde oynadığı sevimli gelin Gülşen karakteriyle gülümseten keyiflendiren bir isim Aslı Omağ. Kilolu ailenin kilolu gelinini oynuyor. “Rolüm gereği kilolu olmak zorundayım” diyor ama sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu da biliyor vesağlıklı olmak için zayıflamak gerektiğine inanıyor. “Şişman biriyle karşılaştığınızda tiroid ya da hipoglisemi gibi bir rahatsızlığı mı var diye düşünmek gerekir” diyor. Kilolarının nedenini ve savaşılması gerektiğini de biliyor.

Neden kilo aldınız?

Ben profesyonel sporcu mağduruyum. Benim kilolu olmamın nedeni ergenlik çağında ağır spor yapmam. Ve yaşımdan büyüklerle antreman yaptığım için sporun ağır gelmesinden dolayı profesyonelliği bıraktıktan sonra hemen kilo aldım. Bu kiloları vermek oldukça zor. Etrafınızda dikkat ederseniz vücudunun her yerine orantılı kilo almış kişileri mutlaka profesyonel sporculuktan kalma kiloları olduğunu görürsünüz.

Ailenizde nasıl bir beslenme programı ya da düzeni vardı?

Sadece pazar günleri uzun sabah kahvaltısından sonra uzun süren bir akşam yemeği olurdu ve tüm aile toplanırdı ve et ya da balık yenirdi. Bu halen değişmiş değil, ancak ben hafta sonları çekimde olduğum için aile yemeklerine katılamıyorum ama özel günlerde muhakkak birlikte oluruz. Günümüz de artık hızlı yeme alışkanlığı başladığı için insanlar daha çok ayak üstü yemeği tercih ediyor. O nedenle beslenme şeklimiz değişti, çünkü zamana karşı yarışıyoruz, kendimize vakit ayırmadığımız için yemeğe de vakit ayırmıyoruz. Şişmanlığın en önemli sebeplerinden biri.

Sağlıklı seçimler yapmaya özen gösteriyor musunuz?

Rolüm gereği kilolu olmak zorundayım ama sağlıklı beslenmeye özen göstermeye çalışıyorum. Özellikle yemem dediğim sadece brüksel lahanası ve pırasa var. Ancak çok yakın arkadaşım Sarita bana pırasa yedirmeyi başardı. Pırasa köftesi çok lezzetli. Musevi mutfağının vazgeçilmezlerinden birisi tavsiye ederim. Ama brüksel lahanasıyla hala bir muafakat yapamadık. Onun dışında herşeyi yerim ama ölçüsünde. Kırmızı etle aram pek iyi değil ama yemeğe çalışıyorum.

Zayıflamak gerektiğine inanıyor musunuz?

Herşeyden önce sağlık için zayıflamak gerekiyor. Ben hep şişman birini gördüğümde tiroid gibi hipoglisemi gibi bir hastalığı olup olmadığını düşünürüm. İnsanların kilo alma nedeni bu da olabilir. Rejim yapmaya başlamadan önce bir endokronoloji ya da dahiliye uzmanına gidilmesi gerekir. Dikkat ederseniz avrupalılar ve uzak doğulular çok uzun yaşalar çünkü sağlıklı beslenip spor yapmayı ihmal etmiyorlar. Ve daima pozitif düşünmek gerekiyor.

Çocuklukta nasıl bir beslenme modeliniz vardı?

Çocukluğum yurt dışında geçtiği için ben pek Türk yemek kültürü ile yetişmedim. Hafta arası fazla yemek yenmezdi sabah kahvaltısı okulda öğlen yemeği akşam saat 17.00 de çay saati ve yemek aynı anda olurdu. Ama akşam yemeği çok hafif olurdu.

Çocukluğumda bana hiç yemezsen arkandan ağlar denmedi, hatta yemediğimde masadan kalkmam söylenirdi. Sanırım sağlıklı bir beslenme alışkanlığı aşıladılar ancak şu aralarda çekimlerden dolayı bunu pek beceremiyorum.

Çocuğunuza neleri yasak ederdiniz?

Çocuğumu asla şekerle, asitli ve kafeinli içeceklerle tanıştırmazdım. Sağlıklı beslenmesine özen gösterirdim. Küçük yaşta spora başlatırdım ancak profesyonel olarak değil amatör olarak.

Bedia Ener: ŞİŞMANLIK VE ŞİŞMAN BİRİ BENİ ÜZÜYOR

Yaprak Dökümü’nün Neyyir Hanımı Bedia Ener “Şişmanlık bende üzüntü yaratıyor. Çünkü biliyorum ki aşırı kilo sağlığımızı tehdit ediyor” derken çocukluğundan geride kalan aile sofralarını hatırlıyor. Geleneksel beslenmeyi elden bırakmamak gerektiğiniz düşünüyor. Bedia Hanım belki de gözden kaçan çok önemli bir şeyi hatırlatıyor; Zamanı ve yemeğin değerini hissetmeyi. Yaşadığımız anı hızla tükettiğimiz gibi yemeyi de hızla tüketiyoruz.

Ailede sofra ve beslenme düzeniniz nasıldı?

Çağımız sürat çağı. Zamanı çabuk tüketiyoruz. Hayata yetişebilmek için çabuk yemekler tercih ediliyor. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünyada böyle. Bu nedenle de kilo alıyoruz. Bir de bu sürat nedeni ile düzensiz besleniyoruz. Çocukluğumda evimizde tencere yemekleri pişerdi. Aile bireyleri aynı zamanda sofraya otururduk. Gerçekten sağlıklı beslenirdik. Ailem gerçekten çok sağlıklı bir beslenme düzeni kurmuştu.

Siz büyüyünce neler değişti?

Ben de tıpkı onlar gibi bir yetişkin oldum. Ben de kendi kurduğum aile hayatında sağlıklı bir beslenme uyguluyorum. Geleneksel beslenmeyi elden bırakmamak lazım çünkü evde kurulan yeme programı pişirilen yemekler ve içecek seçimleri çocuğa belirli bir disiplin getirecektir.

Beslenmenizde neye özen gösteriyorsunuz?

Dengeli kalori almaya, Üç beyazdan uzak durmaya: Un, tuz, şeker. Kilo almaktan korkarım hemen önlem almaya çalışırım. Çünkü biliyorum ki aşırı kilo sağlığımızı tehdit ediyor .Kilo aldığınızı hissettiğinizde kilo kontrolü için mutlaka bütün öğünleri düzenli ama porsiyonlarını azaltarak yemeli. Hareket etmeli ve bolca su tüketmeli. Şişmanlık ve şişman biri bende biraz üzüntü yaratıyor.