Ünlüler kızları zayıflatıyor

İngiltere’de 14 – 15 yaş arası gençler, sağlıklı ve normal kiloda olmasına karşın vücutlarından memnun değil. Yapılan araştırmalara göre; kilo takıntısı 8 yaşında başlıyor ve 12 yaşındaki kızlar zayıflamak için öğün atlıyor. Okul Sağlık Eğitimi Birimi’nin yaptığı bir araştırma, 12-13 yaşlarındaki kız çocuklarının daha zayıf olmak istediklerini, 14 ile 15 yaş aralığındaki kızların ise kilo vermek istediğini ortaya çıkardı.

Araştırmada, yaşları en fazla 15 olan 31 bin 354 kız ve erkek çocuğun yeme alışkanlıkları ile fiziksel özellikleri incelendi.

Araştırmaya göre; genç kızların 10’u kahvaltıyı atlarken, yüzde 20’si öğle yemeği yemiyor. Kahvaltı yapmayan kızların yüzde 36’sı ise bir önceki gün de öğle yemeği yemiyor.

Yeme Bozuklukları Derneği Beat’in sözcüsü, “Günümüzdeki popüler kültürün en önemli getirileri kilo ve görünüm ile belirleniyor. Bu nedenle fiziksel özellikler ve özgüven eksikliği beslenme bozukluklarına yol açıyor” dedi.

Gençler, gelişim çağında ünlü kişilerin giyim tarzını ve görünümünü kendine örnek olarak seçiyor ve onlar gibi olmak için çaba sarfediyor.