‘Uçakta Bunlar da Unutulur mu’ demeyin

Avrupa’nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner; uçuş dünyasına ilişkin yaptığı anketlere bir yenisini ekledi. Skyscanner, bu kez uçak yolculuklarında en çok unutulan eşyaları araştırdı. En çok unutulan eşyalar listesinin başında; kitaplar ve cep telefonları yer alıyor. Listeye göre; uçaklarda alyanstan takma dişe kadar farklı ve ilginç kişisel eşyalarını unutanlar da var.

Seyahat etmek isteyenlere 1000’i aşkın havayolunun milyonlarca rotası için en kısa yoldan, en uygun fiyatlı uçak bileti alternatiflerini sunan Skyscanner, yolculara uçakta en çok unuttukları eşyaları sordu. Ankete katılan 700 kişinin, yüzde 67’sinin yolculukları sonrasında, uçakta mutlaka bir eşyasını unuttukları ortaya çıktı. Uçakta unutulan eşyalar listesinin ilk sırasında kitaplar yer alırken, bu eşyaların 3’te 1’ini ise; fotoğraf makinesi, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi değerli eşyalar oluşturuyor.

Alyans mı, tablet bilgisayar mı?

Ankete göre; cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi telafi edilebilir kayıpların yanı sıra, bazen de alyans gibi, manevi değeri yüksek eşyalarını da unutanlar var. Anket sonuçlarında; uçakta alyansını unutan yolcular, evlerine döndüklerinde eşleriyle gerginlik yaşadıklarını belirtiyor.

Oyuncak Deyip Geçmeyin!

Uçaklarda en çok unutulanlar arasında yer alan bir diğer eşya da oyuncaklar. Skyscanner’ın anketine göre; katılımcıların yüzde 2’si, uçakta çocuklarının oyuncaklarını unuttuklarını belirtiyor. Çocuklarının en sevdikleri oyuncaklarını uçakta unutan ebeveynler ise çocuklarının gerginliklerinin, kendilerine de yansıdığını üzülerek ifade ediyor.

Bunlar da Unutulur mu?

Katılımcıların yüzde 5’i, pasaport ve diğer seyahat belgelerini uçakta unutuyor. Özellikle yabancı bir ülkeye giderken önemli bir sorun haline gelen bu durum, yolcuların geldikleri ülkelere geri gönderilmeleri ile sonuçlanabiliyor.

Unutulan diğer eşyalar ise, anket sonuçlarını okuyanlara “Bu kadarı da olur mu?” dedirtiyor. Ankete katılanlar arasında; uçakta iç çamaşırı, takma diş ve trombonunu unutanlar bile var.

Katılımcıların üçte ikisinin, uçaktan bir şeylerini unutarak ayrıldığının ortaya çıktığı Skyscanner anket sonuçlarına göre; uçakta en çok unutulan eşyalar listesinde, ilk sırada kitaplar geliyor. Seyahat sırasında kullanılması yasak olan cep telefonları ise ikinci sırada; dergi ve gazeteler üçüncü sırada yer alıyor. Unutulan eşyalar listesinin devamında; gözlük, kulaklık, pasaport ve kimlik, fotoğraf makinesi, tablet bilgisayar, yiyecek, oyun konsolu, çanta ve oyuncaklar yer alıyor.

Uçaklarda en çok unutulan eşyalar listesi

1. Kitap – % 18

2. Cep Telefonu – % 9

3. Dergi&Gazete ve Kıyafet – % 8

4. Gözlük&Güneş Gözlüğü – % 8

5. Kulaklık – % 6

6. Pasaport&Kimlik – % 5

7. Fotoğraf Makinesi – % 3

8. Tablet Bilgisayar – % 3

9. Yiyecek&Gıda Malzemesi – % 3

10. Oyun Konsolu – % 2

11. Çanta – % 2

12. Diğer – % 23