Tuz kokainle aynı etkiye sahip

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada tuz arayışı ile kokain yoksunluğunda görülen davranışların hemen hemena ynı olduğu ve aynı mekanizmalar tarafından kontrol edilmesi ihtimali ortaya çıktı.

Araştırmacılar tuzdan uzak tutulan farelere belirli bir süre sonra tuzlu su içirdi. Beynin “ödül” merkezi olarak bilinen hipotalamuslarındaki genler incelendi. İnceleme sonucunda kokain ve eroin gibi bağımlılık yaratan uyuşturucu maddelerden bir süre yoksun kalan ancak ardından elde edenlerde hareketen bölümün aktive olduğu görüldü.

Eğer araştırmacılar eğlence ve heyecan ile harekete geçen bir nörotransmitter olan dopamin salgılanmasını engellemiş olsalardı fareler tuzlu suyu içmek istemeyeceklerdi. Yani tuz da beynin “ödül” merkeziyle alakalı bir ihtiyaç.

Bu buluş uyuşturucu bağımlılarına karşı yeni bir tedavi yöntemi umudu taşıyor. Avustralya, Melbourne Üniversitesi’nden Derek Denton;” Bunun kesinlikle bağımlılığı tedavi edeceğini söyleyemeyiz. Ancak uyuşturucu bağımlılarının tedavi süresinde kullanılabilecek yeni bir bakış açısı geliştirdiğini belirtmek gerekir” şeklinde konuştu.