Türk kadınlarının yüzde 47’si büyük beden

Moda renk ve modellerden oluşan bir koleksiyon hazırladıklarını belirten Onan, “42 beden üzerindeki kadınlar da herkes gibi özgür yaşama sahip olabilir” diyor

* Think+ nasıl doğdu?
‘Büyük beden’ ihracatçılarından Podyum Tekstil’in verdiği destekle doğdu. Onların kumaş ve dikim kalitesi, kalıp gücü ve bu sektördeki tecrübesini göz önüne aldık. ‘Provokatör’ ile birlikte ‘Think+’ markasını beraber yarattık. Türkiye’nin büyük beden ilk ‘e-giyim’ markası olmaya karar verdik ve satışlarımızı sadece internet üzerinden yapmaya başladık.

* Büyük beden giyinenlerin karşılaştıkları zorluklar neler?
En büyük zorluk, onları anlayabilen, modayı takip eden ve onlara her renk ve modelden ürünler sunabilen bir marka bulamamak. Biz bu açığı kapatıyoruz. Sadece ‘bol ve siyah’ renk ürünler sunmuyoruz. O sezon hangi renk, hangi modeller modaysa onları sunuyoruz. Bunları sadece büyük beden üreticilerinin bileceği üretim teknikleri ve ufak detaylarla daha şık hale getiriyoruz.

* Tasarımda ne fark yaratıyorsunuz?
Büyük beden kadınların senelerdir giymeye alıştıkları koyu renk ve vücutlarını saklayan modeller de sitemizde mevcut. Ama bizim amacımız, büyük beden kadınların da diğerleri gibi istedikleri moda, renk, kesim ve modelleri rahatça giyebilmeleri ve bu görüşü hayatlarına da yansıtmaları.

* İnternetten kıyafet satarken kumaş kalitesine güven yaratmak zor değil mi?
Kesinlikle kumaş ve kalıp kalitesi çok önemli. Biz zaten senelerce Avrupa’ya büyük beden ihracatı yapan bir gücü arkamıza aldığımız için kumaş ve kalıp kalitesi olarak büyük bedenlere en iyi uyan ürünleri sunuyoruz.

* İnternet sitenizde hangi bedenler yer alıyor?
‘Büyük beden’ dediğimiz 42 bedenden başlıyor. Ürün şekline ve kalıbına göre ‘Think+’ olarak iki tip bedenleme kullanıyoruz. Birincisi tek bedenler ’42, 44, 46, 48, 50, 52′. İkincisi çift bedenler ’42-44, 46-48, 50-52, 54-56′.

* Think + ne tür avantajlar sunuyor?
1-Her şeyden önce kumaş, dikim ve kalıp kalitesi. 2-Büyük bedenlerin bulamayacağı moda kesimler, renkler ve modeller. 3-Bunlara paralel çok avantajlı fiyatlar. Türkiye’de yapılmamış promosyonlar. Bu promosyonlar her an sitemizde devam ediyor. 4-Sitemize üye olan ve ilk bir saatte alışveriş yapan her yeni üyeye ilk alışverişinde 10 TL indirim. 5-Bedeninize göre indirim 6-Modele göre indirim. 7-Çok geniş bir ‘indirimdeki ürünler’ koleksiyonu. 8-Çok geniş bir ‘outlet’ koleksiyonu. 9-Ücretsiz kargoyla ürün gönderimi. 10-Ücretsiz ve sorgusuz ürün değişimi ve iadesi.

* Kredi kartıyla internetten alışveriş yapmaktan çekinenler için nasıl bir güvenlik önlemi sunuyorsunuz?
Sitemiz ‘SSL’ güvenlik sistemiyle destekleniyor. Bu da ‘Think+’ sitesini dünyanın en güvenli siteleriyle aynı seviyeye getiriyor. Kredi kartıyla alışveriş yapanların cep telefonlarına bankalarından mesaj geliyor, sadece kendilerinin bilebilecekleri şifrelerle alışveriş yapabiliyorlar. Bu tamamen müşterilerimizle bankalar arasındaki alışveriş. Bizim bunları görme veya karışma durumumuz yok.

* Gelen tepkiler nasıl?
Çok olumlu tepkiler aldık. Bunları facebook sayfamızda da görebilirsiniz. Müşterilerimiz ürünlerin model ve kalitesini çok beğeniyor. Bununla beraber yaratmaya çalıştığımız ‘artı düşünce’ dünyasını da anlamaya başlıyor ve bunun bir parçası oluyor. Bu da bizi çok memnun ediyor.

* Müşterilerinizin ne kadarı İstanbul’dan?
Yüzde 38’i. Bu da İstanbul’u kent sıralamasında birinci sıraya koyuyor. İstanbul’u takiben Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Kayseri, Kocaeli, Balıkesir ve Aydın üye sayısı ve satış rakamları olarak ilk 10’da.

* Türk kadınlarının yüzde kaçı büyük beden giyiyor?
Yaptığımız araştırmaya göre Türkiye’deki kadınların yüzde 47’sinin 42 beden veya üstü olduğu ortaya çıktı. Nüfus olarak İstanbul Türkiye’nin çok büyük bir bölümünü kapsadığı için buradaki büyük beden kadın sayısı diğer şehirlerimizden çok fazla. Fakat nüfusa göre yüzdeye baktığımızda, Anadolu kadınlarında da ciddi bir büyük beden yüzdesi görülüyor. Bunda beslenme ve yaşam şekilleri de ön plana çıkıyor.

“TÜRK MANKEN BULAMADIK”

* Büyük beden manken bulmak zor mu?
Sitemizdeki modelimiz Türk değil ne yazık ki. Çünkü Türk büyük beden model veya manken bulmak çok zor. Büyük beden markası az olduğu için mankenlik sektörü de hiç gelişmemiş durumda. O yüzden biz de modelimizi yurt dışından getiriyoruz. Hatta geçen sene Türkiye’de ilk defa ‘Think+ Yüzünü Arıyor’ adı altında büyük beden modellik yarışması yaptık. Çok iyi sonuçlar aldık ama seçtiğimiz arkadaşlar bu işi profesyonel yapamadı.

iSTANBULLU KADININ SEÇiMLERi

* Diğer büyük şehirlerde yaşayan kadınlar gibi genelde alışverişlerinin büyük bir bölümünü on-line olarak yapıyor.
* Türkiye’nin diğer illeriyle kıyaslandığında daha renkli kıyafetleri tercih ediyor.
* Promosyonları yakından takip ediyor. Düzenli gönderilen kampanya bilgilendirme mesajlarıyla gündemi takip ediyor.
* Boyu uzun olanlar özellikle tunik ve bluzlara ilgi gösteriyor.
* Genelde elbise almayı tercih ediyor.
* Aldıkları elbisenin birden fazla rengini satın alıyor.
* Özellikle de çalışan kesim çoğunlukta olduğu için ‘İş’te Think+’ koleksiyonundan çok fazla satın alıyor.