Türk kadınının ayağı 41 numarayı zorluyor

Türk kadınının ayağı 41 numarayı zorluyormuş. On yıl öncesi ortalama 37-38 numara olan kadın ayakkabıları şimdilerde 41’e kadar çıkmış. Bu durum Batılılaştığımızın bir göstergesiymiş. Doğu’ya gittikçe ayak boyu küçülüyormuş.

İyi beslenmenin ayak boyunu etkilediği iddia ediliyor. Şayet bunlar doğruysa biz fazla Batılılaşmasak ve çok beslenmesek sanki daha iyi olacak. Kadın ayağı dediğin küçük olmalı. Uzun boylu kadınların en büyük dezavantajı ayak numaralarının da boylarıyla orantılı olmasıdır. 43 numara iri ve kemikli ayağı olan bir kadın, Uma Thurman bile olsa ayak görünümüne önem veren erkeğin gözünde cazibesini kaybeder.

Japon kadınları özellikle Geyşalar ayakları büyümesin diye müthiş bir eziyete katlanıyorlar. Numaraları ayak ölçülerinden daha küçük olan ayakkabıları sırf ayakları fazla büyümesin diye giyiyorlar. Kadın ayağı deyip geçmeyin. Önemli bir ayrıntıdır. Ünlü yönetmen Quentin Tarantino gibi ayak fetişi olan erkeklerin dünyadaki sayısı hiç de az değildir. Onun için hanımlar şayet mümkünse 39’u geçmeyelim lütfen.

Cem Ceminay – VATAN