Türk erkekleri horluyor

Merkezi Amerika’da bulunan National Sleep Foundation (Ulusal Uyku Derneği) ile Puranox adlı horlama ürünü tarafından yapılan araştırma, uyku ve horlamaya ilişkin çarpıcı verilere sahip. Araştırmaya göre yetişkin insanların yaklaşık yüzde 40’ı horluyor. Horlamanın en fazla görüldüğü yaş aralığı ise 45 ila 65. Erkeklerin kadınlara göre iki kat daha fazla horladığını da ortaya koyan araştırma, Türkiye’ye dair veriler de içeriyor. Araştırmaya göre Türkiye’de her dört evden birinde horlama sorunu yaşanıyor.

Aynı araştırmanın bir diğer sonucu da yalnızca Amerika’da 85 milyon kişinin horlama sorunu yaşadığını ortaya koyuyor. Avrupa’da ise bu rakam 130 milyonu bulmakta.

Sağlık Bakanlığı onaylı Puranox isimli horlama spreyinin Türkiye temsilcisi De Vita İlaç Kurucu Ortağı Dr. Burhan Bilgin de Türkiye’de horlama sorununun ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalara göre horlamanın boşanmayla sonuçlanan aile içi trajedilere yol açtığını belirten Bilgin, Türkiye’de beş erkekten birinde horlama sorunu olduğunu söylüyor. Kadınlarda ise durum biraz daha farklı. Türkiye’de her an kadından biri horlama problemi yaşıyor. Türkiye’de özellikle erkeklerin horlamayı kabullenmediklerini de ifade eden Dr. Burhan Bilgin, “Erkek adam horlar” algısının çok yaygın olduğunu söylüyor.

Horlamanın bir diğer olumsuz sonucu da yarattığı uykusuzluk. Araştırmaya göre, eşi horlayan bir kişi, yaşamı boyunca iki yıllık uykusunu kaybediyor. Horlama sorunu olan kişilerin sağlıklı bir uyku uyuyamadıkları için konsantre olmadıklarını, iş hayatında başarılı olamadıklarını, trafik kazalarına sebep olduklarını ifade eden Dr. Burhan Bilgin horlamanın ayrıca kalbi sürekli yorduğu için kalp ve tansiyon rahatsızlıklarına sebep olduğunu vurguluyor. Horlama sorunu yaşayanlara bir takım tavsiyelerde de bulunan Bilgin, horlama sorunuyla baş etmek isteyenlerin düzenli spor yapmasını, alkolden uzak durmasını, uykudan önce ağır yemek yenilmemesini ve sakinleştirici kullanmamasını, aşırı yorgunluktan uzak durulmasını öneriyor. Bilgin,’Piyasada bulunan ve burna takılan aparatlar yalnızca kolay nefes almayı sağlar, horlamayı önlemez. Kalıcı bir çözüm için sprey kullanılmasını öneriyorum’ dedi.