Telefona zarar vermeden temizleme yöntemleri

Yapılan araştırmalara göre her altı cep telefonundan birinde, dışkıdaki kadar mikrop olduğu ve E. Coli bakterisi içerebileceği ortaya çıktı. Woman’sHealth’in haberine göre, Gizmodo.com’dan Brent Rose telefonuna zarar vermeden onu nasıl temizleyeceğini anlatıyor.

1. Mikropları öldür

Arizona Üniversitesi’nden Mikrobiyolog Charles Gerba, haftada bir kez alkolsüz bir dezenfektan mendille telefonunu silmeni öneriyor. (Alkol ekranda yağ birikmesini önleyen özel kaplamayı yok edebilir.) Ardından çok yumuşak bir bezle kurulamalısın.

2. Parmak izlerini sil

Güneş gözlüklerinin yanında verilen kumaşa benzeyen mikrofiber bir bez kullanabilirsin. Bu tür bezlerin yumuşak bir dokusu olduğundan hem yüzeyi çizmez, hem de camın üstündeki yağ ve parmak izini temizleyebilir. (Gerba bakterilerin ellerimiz ve ağzımızdan telefona bulaştığı belirtiyor)

3. Kirli düğmeleri temizle

Ancak kulak temizleme çubuklarını kullanma. Rose, bunların telefonda bulunan çok ince ipliksi dokuların sökülmesine neden olabileceğini söylüyor. (Bu da ilerde daha büyük bir sorun yaratabilir.) Bunun yerine, elektronik malzemeler satan bir dükkandan basınçlı hava spreyi satın al. Bundan çok az bile sıksan kirin çıkmasını sağlayabilirsin.