Telefon bağımlılığı sigarayı geçti

Mobil güvenlik firması Lookout’un 2.098 akıllı telefon sahibiyle gerçekleştirdiği ankete göre, kullanıcıların yüzde 58’i saatte en az bir kere telefonuna bakıyor. 18-34 yaş aralığındaki kullanıcılarda bu oran yüzde 68’e ulaşıyor. Firmanın yayımladığı bu sonuçlar akıllı telefon kullanıcıları ile sigara bağımlıları arasında birçok benzerlik olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre her 10 akıllı telefon kullanıcısından 7’si telefonunu bir kere kaybetmiş ya da en azından bir süreliğine kaybettiğini düşünmüş. Bu kişilere telefonunu kaybettiğini anlayınca nasıl hissettiği sorulunca yüzde 73 paniklediğini, yüzde 14 çaresiz, yüzde 7 ise hasta hissettiğini belirtmiş.

İBADET SIRASINDA BİLE BAKILIYOR

Araştırmaya katılanlardan sadece yüzde 6’sı telefonunu kaybettiğinde rahatladığını beyan etmiş. Lookout, 55 yaş üstü kullanıcıların telefonlarını kaybettiğinde kendini hasta hissetmeye daha yatkın olduğunu açıkladı.

Anketin ortaya çıkardığı bir başka önemli bulgu ise akıllı telefon bağımlılarının kanunları ve toplumsal kuralları delmeye daha müsait olması. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 30’u yemek sırasında, yüzde 24’ü araba kullanırken, yüzde 9’u ise dini görevlerini yerine getirirken telefonlarını kontrol ettiklerini itiraf etmiş.