Taylan Kümeli: Aşk insanı zayıflatır

Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, kızı Elif Ezgi Uzmansel ile hazırladığı yeni kitabı “Lezzetin İnanılmaz Hafifliği“nde diyet ve sağlıklı beslenme konusunda yine bir ilke imza atıyor. Kümeli, kendi geliştirdiği “mevsimlere göre zayıflama listesi” ile bir yılda sağlıklı bir şekilde 24 kiloyu vermenin mümkün olduğunu söylüyor. Bu sürecin kişinin vücudunu da sağlıklı beslenme sürecine sokacağını belirtiyor.

Kitaptaki zayıflama listelerini mevsimlere ayırmışsınız. Güz, kış, bahar ve yaz listesi… Neden?
Okuldan mezun olduğumuzda eski tip tartılar vardı. Bu tartılarla ne vücuttaki suyu, ne kası, ne de yağı ölçebiliyorduk. Elektronik tartılarla birlikte bu ayrıntıları görmeye başladık. Bu bizim için çok daha objektif bir ölçümlemeydi. Böylece hava değişimlerinin insanların vücudundaki yağı ve suyu nasıl etkilediğini anladım. Örneğin lodosta insan vücudunun ödem yaptığını, havalar soğuduğunda diyet yapılsa bile yağ oranının arttığını gördüm. Geçen yıl doğum yapan kızım Elif Ezgi’nin hamilelikte aldığı kiloları vermesi için uyguladığımız diyet listesinde de bu özelliklere dikkat ettik ve sonuç gerçekten çok iyiydi. Sonbaharda ve ilkbaharda vücut hakikaten bir yenilenme yaşıyor ve bu yenilenmeyle birlikte ciddi bir depresyon geçiriyor. Bu depresyonun üstesinden gelecek besinler tüketmemiz gerekiyor. Ayrıca her sonbahar başlangıcında omega 3 kaynağı taze cevizin, bademin çıkması, balığın yeniden gelmesi, birçok C vitamini kaynağının çıkması bağışıklık sistemini desteklememiz için önemli. Kısacası ne yediğimize dikkat etmeliyiz. Bu nedenle kitaptaki diyet listelerinde yer alan yemeklerin tariflerini de verdik. Mesela kışın tatlı ihtiyacı sizi zorlayacaksa öyle bir tarif veriyoruz ki hem tatlı isteğiniz karşılanıyor, hem kilo veriyorsunuz hem de sağlıklı ve doğal besleniyorsunuz.

Tatlıdan bahsetmişken, havalar soğumaya başladı ve canımız daha çok tatlı çekiyor. Ne yememizi önerirsiniz?
Çikolatalı sufle veremiyeceğime göre, kestane ve hurma diyebiliriz. Bunların her ikisinin lif oranı çok yüksek, hem de içlerindeki doğal şeker nedeniyle tokluk hissini artırma özelliğine sahip.

Stresli zamanlarınızda hurma ve balık tüketmelisiniz

“Depresyon mevsimindeyiz”, büyük şehirlerde stres hat safhada. Depresyon ve stres kilo vermek isteyenler için nasıl bir direnç yaratıyor?
Depresif kişi en önemli şeyini “motivasyonunu” kaybediyor. Hiçbir şeyi aldırmamaya başlıyor. “100 kilo da olsam kimsenin umurunda değil” diyor. Stres ve sinirlilik hali devreye girince de böbrek üstündeki kortizol hızla çalışmaya başlıyor. Kortizolün düzensiz ve dengesiz salgılanması kanımızdaki şekeri ayarlayan ve glikoz dengesini sağlayan insülin hormanını da integral hale getiriyor.
Böyle olduğunda da insülin indiği anda şekerimiz yükseliyor, insülin yükseldiği anda şekerimiz düşüyor. Bu düşüş ve çıkışlar da leptin dediğimiz açlık hormonumuzda oynamalara neden oluyor. Leptin, insülin ve kortizoldeki bu üçlüye ben “Bermuda şeytan üçgeni” diyorum, bu olumsuzluklar, ne yazık ki depresyonun etkisiyle kişiyi iyice allak bullak edip ya çok yemeye ya da hiç yememeye yönlendiriyor. Hiç yememek de kötü bir şey. Çünkü dönemsel uzun açlıklar vücudun savunma sistemini alıp bu defa sizi iyice yağlandırıyor. Ya da çok yiyerek bütün insülin dengenizi bozuyor.

Stresli zamanlarda ne yemeliyiz? Genelde çikolataya saldırırız…
Magnezyum strese çok iyi gelen bir mineraldir ve çikolatada bolca bulunur. O yüzden herkes çikolata yemek ister. Oysa brokolide de yüksek miktarda magnezyum var ama kimse yemek istemez. Stresli durumlarda, öncelikle rutin hayatınıza devam edin. Belli ölçülerde yendiğinde yağlı tohumlar, ceviz, badem, fındık strese çok iyi gelir.

Balık stresi azaltır. Yeşil yapraklı sebzeler magnezyum içeriği nedeniyle tüketilebilir. Küçük bir çikolata da iyi gelir ama hurma çikolatadan daha iyidir. Hurmada inanılmaz derecede çok B vitamini var. Çok lif barındırıyor. B vitamini strese çok iyi geldiği için özellikle Arap Yarımadası’nda psikolojik sorunu olanlara hurma tedavisi uygulanırmış, İbni Sina dönemine kadar… Ben de stresli ve zor dönemlerimde anladım ki canım sadece tatlı istemiyor stresi de kontrol etmek istiyor. Bunun üzerine herkese hurmayı ara öğün olarak vermeye başladım.

Erkekler kadınları yanlış motive ediyor!

Aşk hayatınız sizi nasıl etkiliyor?
Beraber olduğum insan (Gökhan Arsoy) estetiğe çok önem veriyor. Onun için karşısındaki insanın da, bakımlı, temiz, özenli olmasını istiyor. Böyle olunca ben de kendime daha çok özen göstermeye başladım. Karşınızdaki insan, kilonuzla, cildinizle, bakımınızla ilgilenirse bu sizin için çok büyük bir motivasyon oluyor. Sevdiğiniz erkeğin size aldırmaması bir kadın için çok rahatsız edici. Mesela “Saçın çok güzel, kıyafetin yakışmış, belin ne kadar incelmiş, bu sporu çok iyi yapıyorsun” dediği zaman motive kadını motive eder. Bu nedenle ben eşlere hep birbirinizi motive edin diyorum. Çünkü Türkiye’de aile kültürünün yapısından dolayı “Ben seni seviyorum sen her halinle güzelsin” deneliyor. Oysa bu yanlış motivasyon. Erkeklerin eşlerinin gerçek güzelliğine destek olması gerekiyor.

Göbek yağlarını eritmek için ananas yiyin!

Türk halkında basen ve göbek problemi yıllarla yer değiştirdi. Artık yağlar göbek, karın bölgesinde toplanıyor. Bu da sezaryen doğumların çoğalması, karbonhidrat meylinin artması ve çalışma saatlerinin yükselmesinden kaynaklandı. Göbek yağlanmasına, 1- karbonhidratlı yiyecekler 2- hızlı yemek
3- insüline direnci neden olur. Bu nedenle karbonhidratlardan uzak durun, karbonhidratlı yiyecekleri öğlenleyin tüketin, yavaş yemek yiyin. Göbek yağı, selülit ve dolaşım sorunu olanlar ananas yemeli. Ara öğünlerde bir kalsiyum kaynağıyla birlikte ananas tüketin.

Aşık olmak insanı zayıflatır mutluluğun etkisi tartışılır!

Ata Demirer evlendikten sonra 40 kilo verdi… Aşık olduğumuzda daha mı kolay kilo veririz?
Aşık olmak zayıflama konusunda yüzde yüz etken. Zayıflamak için çok büyük bir motivasyon unsuru. Aşık olduğunuzda kesinlikle zayıflarsınız. Bunca yıldır aşık olup da zayıflamayan hiç kimseyi görmedim. Aşık olup da kilo alan yoktur.
Mutlu olmak, başarı güç de zayıflatır o zaman…

O biraz tartışılabilir. Şöyle ki; aşık olduğunuzda karşınızdaki insan nefesinizi kestiği için tokluk hissi oluşur. Aslında ruhunuzu doyuruyordur o insan, o tokluk hissinin yansıması vardır sizde. Aşık olduğunuzda serotonin çok yükselir. Onunla birlikte yemenizi bloke edersiniz, hatta yiyemezsiniz. Ama başarıda da, mutlulukta da, tatmin duygusunda da nedenler çok önemlidir. Bir anne için, evlat sevgisi, onun verdiği haz o kişiyi yemeğe de yöneltebilir. Aşk dışında duygu durumlarımızı yemekle çözmek yanlıştır. Mutlu da olsak, üzüntülü de olsak kendimizi buzdolabının karşısında bulmamalıyız. Bu yapılan en büyük hatalardan bir tanesi.

GÜZ LİSTESİ

Mönü A:
Sabah uyandığınızda:
1 bardak sıcak suyun içine 1 dilim limon, 1 dilim elma, 1 parça kabuk tarçın ve 1 çay kaşığı elma sirkesi ilave edip, demleyerek tüketin.
Kahvaltı:
1 bardak sıcak suyun içine
1 dilim limon, 1 dilim elma, 1 parça kabuk tarçın ve 1 çay kaşığı elma sirkesi ilave edip, demleyerek tüketin.
2 saat sonra (ara öğün):
Salatalığı ve marulu, limon ve pul biber sosu ilave ederek, dilediğiniz kadar tüketin.
Öğlen:
1 su bardağı kadar haşlanmış nohut, 1 kg semizotu ya da pazı, 1 adet rendelenmiş soğan ve 1 kase rendelenmiş domatesi pişirerek, beraberinde
1 adet probiyotik yoğurt ile doyuncaya kadar tüketebilirsiniz.
2 saat sonra (ara öğün):
Salatalığı ve marulu, limon ve pul biber sosu ilave ederek, dilediğiniz kadar tüketin.
2 saat sonra (ara öğün):
Kepekli lavaşla hazırlanmış beyaz peynirli tost, domates, biber.
Akşam:
Yeşil salata, 1 su bardağı haşlanmış kuru fasulye, 90 gr tavuk eti ile yapacağınız salataya, karabiber, limon ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı sosu ilave ederek tüketin.
2 saat sonra:
1 porsiyon meyve, 1 çay bardağı light kefir.

Türkan Hiçyılmaz-Vatan