Tapular erkeklerde mi kadınlarda mı

Elektronik ortamdaki tapu müdürlükleri kayıtlarına göre, Türkiye genelindeki tapuların yüzde 65’i erkeklerin yüzde 35’i de kadınların üzerine kayıtlı bulunuyor

Kadın mülkiyet kaydının en fazla olduğu ilk 5 il Ankara, İstanbul, Çorum, İzmir ve Zonguldak, en az olduğu ilk 5 il ise Kilis, Mardin, Yalova, Artvin ve Hakkari olarak belirlendi.

Elektronik ortamda olan tapu müdürlüklerden alınan bilgiye göre, Türkiye genelindeki tapu kayıtlarının yüzde 65’nin erkek, yüzde 35’inin de kadın mülkiyetinde olduğunu ifade eden Kanal, aile konut şerhi oranının ise yüzde 0,03 olduğunu söyledi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal, 18 yaş altı mülkiyet kayıt oranının yüzde 0,7, 18-30 yaş arası mülkiyet kayıt oranının yüzde 5, 30 yaş üzeri mülkiyet kayıt oranının yüzde 94,03 olduğunu da anlattı.

Kanal, ”Elektronik ortamda olan tapu müdürlüklerinin kayıtlarına göre, Türkiye genelindeki tapu kayıtlarına baktığımızda kadın mülkiyet kaydının en fazla olan ilk beş ilimiz Ankara, İstanbul, Çorum, İzmir ve Zonguldak oldu. Kadın mülkiyet kaydı en az olan ilk 5 ilimiz ise Kilis, Mardin, Yalova, Artvin ve Hakkari’‘ diye konuştu.

A.A