Sütyen bedenimizi bilmiyoruz

Bir araştırma, Türkiye’de kadınların yüzde 65’inin sutyen bedenini bilmediğini ortaya koyuyor

Kadınlar için ideal sutyeni seçmek, memleket meselesi kadar önemli. Zira sutyen seçimi kadının duruşu, yürüyüşü hatta kendine güven duygusu üzerinde bile etkili…

Küçük göğüsleri daha büyük, büyükleri daha küçük göstermek kadar basit bir mesele değil bu. Küçük gösterirken derleyip toparlamak, yükü omuzlara olduğu kadar vücuda dağıtabilmek; büyük göstermek uğruna memeleri sıkıştırıp sağlık sorunlarına neden olmamak gibi teknik detaylar ve mühendislik hesapları gerektiriyor. Asıl aranması gerekense rahatlık. Hem “cup” hem de sırt ölçüsünün bedene tam oturması, dar gelip üçüncü bir meme oluşturmaması, bol da gelmemesi ve elbette şık ya da seksi olması önemli.

Kriter çok olunca kadınlar gecegündüz üzerlerinden hiç çıkarmadıkları bu vücut şekillendiricilerini seçme konusunda ne yazık ki başarısızlar. Laura Baresse markasının sahibi Nedim Akkohen, yaptıkları bir araştırmaya göre Türk kadınlarının yüzde 65’inin sutyen bedenini bilmediğini söylüyor. Üstelik kadınların yanlış sutyenden kaynaklanan sırt ağrılarının önemli işgücü kaybına da yol açtığını savunuyor.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul da bu araştırmayı doğruluyor, “Türk kadını doğru sutyen kullanmayı bilmiyor. Çoğunluk memelerin büyüklüğünü gösteren ‘cup’ ölçüsünden habersiz” diyor. İtalyan iç çamaşırı markası Intimissimi ise mağazalarında müşterilerine sunduğu “The Perfect Bra Book” kitapçığıyla kadınların bu derdine çare olmayı amaçlamış.

NASIL ÖLÇÜ ALINIR?

Türk kadınlarının çoğu 75, 80, 85 olarak giden tek ölçülü sutyenler kullanıyor oysa “cup” ölçüsüne göre üretilmiş sutyen seçmek, doğru sutyen kullanımında önemli bir adım. Göğüs kafesinin çevresi 75 santimetre olan her kadın, 75 beden sutyen giyer. Ancak, göğüs kafesi çevresi 75 santimetre olan kadınların meme büyüklükleri birbirinden farklı.

İşte bu fark, “cup” olarak ifade ediliyor. Sutyen alırken iki ölçüye; beden ve “cup” ölçüsüne bakmak gerekiyor. Peki beden ve cup ölçüsü nasıl tespit ediliyor? Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranın göğüslerin altından ve sırtınızda düz – yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin. Örneğin çevre ölçünüz 76’ysa kullanmanız gereken sutyen 80 beden olmalı. Sutyen bedenleri 5 santimetrelik birimler halinde yükseldiği için ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalı. Cup ölçüsü için, mezuranızı yine sırttan öne doğru ama bu kez memelerinizin üstünden geçecek biçimde ölçün. Çıkacak değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacak. İşte bu fark cup ölçüsünü veriyor. Mesela beden ölçünüz 80 santimetre, meme üstünden yaptığınız ölçüm 94 ise, aradaki 14 santimetrelik fark sutyen ölçünüzün 80 C olduğunu gösterir. Ancak bu ölçüyü, göğüslerde şişlik oluşabileceğinden regl olmadan birkaç gün önce almakta fayda var.

SUTYEN ALIRKEN…

Doğru ölçüde ve meme yapısına uygun sutyen seçmek omuz ve sırt ağrılarını engellerken bedenin duruşunu da etkiliyor. Ancak sağlık açısından sutyen alırken dikkat edilmesi gereken başka noktalar da var. Uzmanlar, iç çamaşırı satın alırken pamuklu kumaşların ve doğal boyalarla renklendirilmiş olanların tercih edilmesini öneriyor. Çok dar sutyenler yağ dokusunda kayıplara yol açabiliyor ve bu söz konusu bölgede iyi bir şey değil. Bunun yanında, baskı oluşan deri bölgelerinde temastan dolayı egzama gibi rahatsızlıklar meydana gelebiliyor.

BEDEN ÖLÇÜLERİ

– 70 cm ve altı: 70 beden

– 71 / 75 cm: 75 beden

– 76 / 80 cm: 80 beden

– 81 / 85 cm: 85 beden

– 86 / 90 cm: 90 beden

– 91 / 95 cm: 95 beden

– 96 – 100 cm: 100 beden

KUP ÖLÇÜSÜ

– Fark 6,5 cm’den küçükse: A

– 6,5 / 13 cm: B

– 14 / 19,5 cm: C

– 19,5 / 26 cm: D

– 26 cm’den büyük: DD

Habertürk