Su diyeti ile yaza hazırlanın

Kalori alınmasını engelleme üzerine kurulu diğer diyetlerin aksine, su diyeti kalori alımını ve tüketilen gıda miktarını kısıtlayıcı bir diyet değil. Bunun yanında bu diyeti uygulayacak olanların herhangi bir egzersiz programına başlamaları da gerekmiyor. Su diyeti uygulayanlar istediklerini yiyebilirken, aynı zamanda zayıflayabiliyor. bu da kilo vermenin en kolay yolunu arayan kadınlar için biçilmiş kaftan anlamına geliyor. Bu yazımızda, su diyeti nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap verecek sizin için hazırladığımız su diyeti listesini vereceğiz.

Su Diyeti Nedir

Su diyetinin ilk çıkışı bilinmemekle beraber, bu diyetin orijini 1977 yılında ABD’de yayımlanan bir makaleye dayandırılmaktadır. Su diyetinin temel mantığı, vücuda soğuk su girdiğinde soğuk olan suyu vücut ısısına yaklaştırmak için ekstra kalorilerin yakılmasıdır. Dolayısıyla daha çok su içildiğinde daha fazla kalori yakılmaktadır. Bunun yanında öğünler arasında içilen fazla miktarda su mideyi doldurmakta bu da tokluk hissine neden olmaktadır. Ayrıca, bazı uzmanlara göre fazla suyun atılmasında böbreklerin ekstra çalışması vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılımını da hızlandırmaktadır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır

Su diyetinde, kişi normalde aldığı diğer sıvılara ek olarak alacağı 2 litre soğuk suyu gün boyunca 8 parça halinde tüketir. Alınan su çeşme suyu, kaynak suyu ve işlenmiş su olabilir. Uzmanlar, su diyetinde suyu buz halinde almayı önermemektedir. Yukarıda da anlatıldığı gibi, su diyetinde porsiyonlarınızı küçültmenize ve herhangi bir egzersiz programına başlamanıza gerek olmamaktadır.

Su Diyetinin Artıları ve Eksileri

Su diyeti neredeyse masrafsızdır. Suya erişimi olan bir kişi hiç bir ekstra ücret ödemeden bu diyeti gerçekleştirebilir. olumsuz olarak görülebilecek yanı ise uygulayanlarda devalı bir şişkinlik halini oluşturması ve suya karşı hassas hale getirmesidir. Bazı uzmanlar su diyetini, beslenme rejimini değiştirmemesi ve egzersiz yapmaya zorlamaması gibi sebeplerle diyet olarak nitelendirmezler. Bu uzmanlara göre, vücudun zaten alması gereken su, su diyeti sayesinde alınmış olmaktadır.

Su Diyetinin Etkisi

Bu konu üzerine yapılmış herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamakla beraber, yaşanmış örnekler su diyetinin yılda 20 kiloya kadar bir zayıflamaya yol açtığı şeklindedir. Başka diyetlerle ve egzersiz programı ile desteklenmiş bir su diyeti daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Su Diyeti Listesi

Sabah: 1 bardak ılık limonlu su, 1 bardak portakal ve greyfurt suyu karışımı, 2 dilim taze ananas, 6 tane çilek ve 2 kaşık yulaf ezmesi tüketin.

Sabah ve öğle arasında: 1 bardak ıhlamur, papatya ve melisa yaprağı çayı, 1 bardak ılık su ve 1 çay kaşığı zencefil tozu ile hazırlanmış çay tüketin.

Öğlen: 2 bardak su, 2 kâse sebze çorbası, bol yeşil salata (avokado, turp, taze soğan, tere, roka, maydanoz, domates ve limon) alın.

Öğle ve akşam arası ilk arada: 3 tam ceviz tüketin.Bir saat sonraki ikinci arada; 2 dilim ananas, 1 elma, 1 bardak zencefil tozu çayı tüketin.

Bir saat sonraki üçüncü arada: 1 dilim tam buğday ekmeği, 1 dilim peynir, domates, salatalık ve maydanoz, 1 bardak papatya çayı tüketin.

Akşam: 2 bardak su, 2 kâse sebze çorbası, 1 porsiyon sebze haşlama, 1 kutu probiyotik yoğurt tüketin.

Akşam öğününden sonraki arada ise: 2 dilim ananas, 15-20 adet siyah çekirdekli üzüm, 4 taze kayısı, 2 bardak ılık limonlu su tüketin.