Sosyal medya ağları biz ölünce ne olacak

Türkiye’de Facebook kullanıcı sayısı 31 milyonu, Twitter kullanıcısı da 4 milyonu geçiyor. En yaygın sosyal medya ağı Facebook’ta 5 milyondan fazla hesabın vefat etmiş kişilere ait olduğu düşünülüyor

Merak edilen kullanıcıların hayatını kaybetmesi durumunda sosyal medya platformlarının akıbetinin ne olduğu? İşte bazı sosyal medya platformları ve prosedürleri…

Facebook: Facebook dünyanın en yaygın sosyal medya ağı. 800 milyon kullanıcısı var. Bugüne kadar 5 milyondan fazla hesabın vefat etmiş kişilere ait olduğu tahmin ediliyor. Facebook’ta vefat etmiş kişinin hesabını sildirmek için bazı resmi belgeler gerekiyor. Sosyal medya şirketlerinin merkezi çoğunlukla Amerika’da. Bu nedenle başvuru İngilizce yapılmalı. Facebook resmi belgeler İngilizce değilse noter tasdikli çevirisini istiyor. Yollanan belgelerin incelenmesi birkaç hafta alıyor. Başvuru formuna http://on.fb.me/wa02ok adresinden ulaşılabiliyor.

Twitter: Vefat etmiş twitter üyesinin hesabının kaldırılması için e-mail veya postayla başvurmak gerekiyor. Dosyada vefat eden kullanıcının adı, vefat belgesinin kopyası, kişisel bilgiler ve bir başvuru dilekçesi olması gerekiyor. Twitter’ın iletişim bilgilerine ve detaylı bilgiye http://bit.ly/wbME0g adresinden ulaşılabilir.

google.com: Google, vefat etmiş kullanıcıların hesabını sildirmek için yakın akrabalara veya resmi temsilcilere yetki verebiliyor. Bunun için Kaliforniya’daki google merkezine ulaşmak yeterli. Hem vefat eden kişinin hem de başvuruyu yapanın iletişim bilgileri gerekiyor. Eğer google başvuruyu onaylarsa vefat eden kişinin yakınları hesaba erişebiliyor. Detaylı bilgi almak istiyorsanız, http://bit.ly/ztzyE1 adresine bakabiliyorsunuz.

yahoo.com: Yahoo ve yahoo kaynaklı çalışan internet siteleri ölüm belgesinin bir kopyasını İngilizce noter tasdikli çevirisiyle istiyor. Yahoo yetkilileri uygun bulursa tüm içeriği başvuru sonunda siliyor. Yahoo’ya +1 408 349 79 41 no’lu telefondan ulaşılabilir.

Linkedin: Kapatılması gereken hesap için linkedin bir form doldurulmasını istiyor. Form şirketin müşteri hizmetlerine yollanıyor. Faks veya mail kabul ediliyor. http://bit.ly/wUckJV

MSN: Microsoft firması dokuz ay boyunca kullanılmayan hesapları siliyor. Vefat eden kişinin hesabına bu süre içinde erişmek ve hesaptaki bilgilerin bir kopyasını almak isterseniz msrecord@microsoft.com adresine bir e-mail atmalısınız.

Posta