Sol tarafınızda uyuyun

Uyku esnasında midesi ekşiyen kişiler için rahat bir uyku çekmek hayaldir. Yanlış pozisyonda uykuya dalma sonucunda vücuttaki asit yemek borusuna kadar ilerleyebilmekte ve uyku bozuklukları ve mide sorunlarına neden olabilmektedir.

Doktorlar vücudun eğimli bir şekilde olması gerektiğini, aksi takdirde midede bulunan maddelerin yer değiştirebileceğini ve normalin aksi yönde yemek borusuna doğru hareket edebileceğini belirtti. Diğer bir çözüm ise doğru tarafınıza yatmak. Yapılan çeşitli araştırmalara göre sol tarafınızın üzerine yattığınızda bu sorunları yaşama riskiniz azalıyor.

Bunun sebebi tam olarak bilinmiyor. Ancak ortaya atılan bir fikre göre sağ tarafınıza yattığınızda mide ile yemek borusu arasında bulunan kısımdaki kaslar gevşiyor. Sol tarafa yattığınızda ise bu iki organ arasındaki bağlantı vücuttaki asit seviyesinin üzerinde kalıyor ve asidin yukarıya doğru hareket etmesi engellenmiş oluyor.

Uyku sorununuz varsa veya gece midenizde ekşimsi bir tat hissettiğiniz için sık sık uyanıyorsanız, yanlış pozisyonda yatıyor olabilirsiniz. Ancak bu başka bir tıbbi sorunun da göstergesi olabileceğinden pozisyon değişikliği yapmanıza rağmen şikayetinizde değişiklik yaşanmıyorsa, doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.