Soğuk Su ile Yıkanmanın Faydaları

Son zamanlarda pek çok kişinin tercihleri arasında yer alan soğuk duş, beraberinde birden fazla fayda sağlamaktadır. Soğuk duşun insan sağlığına olan faydalarını sizlere sıraladık.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Soğuk su ile duş almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren sayısız araştırma bulunmaktadır. Soğuk su, titremeye neden olduğu için metabolik hızı arttırır ve bağışıklık sistemini de aktive ederek bağışıklık sistemimizin de kuvvetlenmesine yardımcı olabilir.

fft20_mf4119571

Kilo kontrolü sağlartır

Vücudumuz soğuğa maruz kaldığında ise ısınmak için çok daha fazla enerji üretmesi gerekmektedir. Bu sayede de ısınmaya çalışırken de daha çok yağ yakar ve kilo kontrolü sağlamamıza da yardımcı olabilir.

fft20_mf4119572

Kan dolaşımını hızlandırır

Soğuk su ile duş alanların kan dolaşımının daha hızlı olduğu da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Soğuk su kan akışını hayati organlara yönlendirir ve vücudun çok daha etkin kan dolaşımı yapmasını da sağlayabilir.

fft20_mf4119573

Depresyona karşı etkili

Soğuk suyun depresyonun semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Depresif zamanlarda da soğuk suyun altında bir müddet durduğunuzda kendinizi daha iyi hissettiğinizi de görebilirsiniz.

Cilt ve saçların parlamasını sağlar

Soğuk su açık gözeneklerin daralmasını sağlar. Bu sayede de daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanıza da yardımcı olabilir. Aynı zamanda soğuk su ile duş alanların saçlarının daha parlak göründüğü belirtilmektedir.

fft20_mf4119575

Sperm kalitesini yükseltir

Sıcak su ve ortamlar sperm kalitesini düşürmektedir. Bebek sahibi olmak istiyorsanız soğuk duş almanız önerilmektedir.

fft20_mf4119577

Daha iyi uyursunuz

Uyku sorunu olanlara soğuk duş almaları önerilmektedir. Çünkü soğuk suyun sebep olduğunu şok sonrasında vücudunuz rahatlayacak ve uykuya dalmadan zorluk yaşamayacaksınız.

fft20_mf4119578

Nefes alışverişini düzenler

Soğuk suya maruz kaldığınızda daha derin nefes alma ihtiyacı hissedersiniz.  Bu nedenle akciğerleriniz açılır ve daha fazla oksijen alımını da sağlayabilir.

fft20_mf4119579

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

soğuk su ile yıkanmanın faydaları, soğuk su neye iyi gelir, soğuk su içmek, soğuk su zayıflatır mı, soğuk su ile duş almanın faydaları, soğuk su ile duş almak, soğuk su bağışıklık sistemini güçlendirir mi, soğuk su zayıflatır mı, soğuk suyun insan vücuduna faydaları, soğuk su ile duş almak zararlı mı