Sizin de ağzınızın içinde yara var mı

Uzmanlar, ağız içinde oluşan ve uzun dönem sonucunda iyileşmeyen yaraların çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini belirtiyor. Güncel epidemiyolojik çalışmalar yetişkin nüfusun yüzde 60’ında yılda bir kez bir ağız yarası sorunu yaşandığını gösteriyor.

2 HAFTA GEÇMEYENE DİKKAT

Özellikle sindirim ve mide sorunlarından ötürü meydana gelen, iyileşmesi uzun süren aftlar, Behçet hastalığı, kansızlık, vitamin eksikliği, mide – bağırsak hastalıkları, alerji, stres ve beslenme bozukluklarına işaret ediyor. Aft benzeri yaraların önemle üzerinde durmak, en güvenilir ve sağlıklı önlemleri almak gerekiyor. Özellikle, en fazla iki hafta içinde geçmeyen ve sıklıkla hep aynı yerlerde oluşan yaraların ağız içi kanseri şüphesi taşıdığı göz önüne alınırsa bu tip yaralar için güvenilir, hızlı ve kalıcı tedavilerin uygulanması büyük önem taşıyor.

Yemek yerken hatta konuşurken bile bir anda yaşadığımız yanak ısırmalarından diş protezlerinin meydana getirdiği tahrişlere kadar birçok sebeple ortaya çıkan ağız içi yaralarının verdiği acı çoğu zaman dayanılmaz ve sinir bozucu oluyor. Yemek yerken çok sıkıntı yaratan bu oluşumlar düzensiz beslenmeye neden oluyor.