Siyah kakule nedir? Zayıflamada Etkisi Var mı?

Siyah kakule ile yemek yapmak, vücudunuza sağlıklı bir destek vermenin yanı sıra yemeklerinizi de baharatlı bir tat verebilir.

Siyah kakule nedir?

Siyah kakule, Hindistan ve diğer Asya mutfaklarında çok popüler bir baharattır ve Zingiberaceae familyasındaki birçok türden biri olan kara kakule bitkisinin tohumlarından elde edilir. Bu çok yıllık çiçekli bitki, genellikle açık bir alev üzerinde kurutulmuş olan tohum kabuklarını üretir, onlara yeşil kakule hafif tatlı lezzetinden oldukça farklı, kavrulmuş ve lezzetli bir bulanıklık verir.

 

Hindistan’da bu baharat, kali elaichi veya badi elaichi olarak adlandırılır. Siyah kakule, diğerleri arasında tepe kakule, daha büyük kakule, Nepal kakule veya kahverengi kakule olarak da bilinir. Siyah kakule iki ana türü vardır – Amomum subulatum ve Amomum Tsao-ko. Eski türler biraz daha küçük tohum kapsülleri üretir ve daha çok Hint, Nepal ve Pakistan mutfağında bulunurken, ikinci türler normalde Çin mutfağında bulunan daha büyük baklalar üretir. Bu kapsüller, bütün formda bir genel tatlandırıcı ajan olarak (bir defne yaprağı gibi) kullanılabilir ya da açılabilir, tohumlar çıkarılabilir ve popüler toz haline getirilir. Kullanım amacınıza bağlı olarak, bu siyah kakule bölmeleri farklı şekillerde işlenebilir ve depolanabilir.

Siyah Kakule Nasıl Kullanılır?

Eğer diyetinizde siyah kakule kullanmak için yeni yollar arıyorsanız, bu tohum kapsüllerini çorba, köri, yahni ve danaya ilave etmeye devam edin. Ya da kakule damlası şeklinde kullanmayı deneyin. Bahsedildiği gibi, tohum kabuğunun bütün tohumları ile yemek pişirebilir, ya da bu tohumları, yemeklerinde daha yoğun baharatlı bir vuruş için ezebilirsiniz. Kurutma işleminden dolayı, oldukça dumanlı ve keskin, bu yüzden bir yemeğe tat vermek için çok fazla ihtiyacınız yok.

 

Kuru kazılar, marinatlar ve barbekü sosları da siyah kakule ilavesiyle geliştirilir ve hatta bu baklaları mercimek, pilav veya makarna ile karıştırıp temel yemeklerinizi daha ilginç hale getirebilirsiniz. Bu baharatı, güçlü içiciliğine veya kireç suyu gibi bir miktar asitle kesmek için bir şeye karışabilecek başkalarıyla birleştirmek isteyeceksiniz. Genel olarak, bu potansiyeli nedeniyle, baharatı kullanmalısınız, ama şaşırtıcı derecede çok yönlüdür. Bu amaçla yeşil kakule kullanılsa bile, bu baharatı tatlı yemeklerde kullanmaktan kaçının.

Bize Bu Kelimeleri Kullanarak Ulaştınız:  kakule damlası, kakule, damla, kakule damlası nedir, kakule damlası nasıl kullanılır, kakule damlası kullanımı, kakule damlası içeriği, kakule damlası içindekiler, kakule damlası kullanıcı yorumları, kakule damlası kullananların yorumları, kakule damlası sipariş, kakule damlası nasıl sipariş verebilirim, kakule damlası ne kadar, kakule damlası en uygun, kakule damlası kullanırken dikkat edilmesi gerekenler.
Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır