Şişmanlıkla mücadeleye 20 dakikalık dizi desteği

Obezite kapsamında yapılan çalışmaları halka daha iyi anlatmak için dizi senaristlerinden yardım istenecek. Kısa süreli 20 dakikalık bir televizyon dizisi hazırlanması planlanıyor. Ayrıca, ünlü isimlerin bu çalışmaya katılması sağlanacak.

Aşırı kiloların sebep olduğu rahatsızlıkları azaltmak isteyen Sağlık Bakanlığı, obeziteyi bir hastalık olarak tanımladı. Bunun üzerine bir dizi önlemler alan Bakanlık, ekmekteki tuz oranından gramajının ayarlanmasına kadar şişmanlığa sebep olan alışkanlıklarda yasal düzenlemeler hazırladı. Ancak bu çalışmaların halka anlatılması gerektiğine inanan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şişmanlıkla mücadelenin çok yönlü sürdürüleceğini açıkladı. Muğla’dan Ege şivesiyle ‘Hareket ediverin gari’ sloganıyla yola çıkan Bakan, en etkili yolun televizyon olduğunu düşünüyor. Kampanyaların güçlü, tam sayfa gazete arka sayfa ilanları ve televizyonlarda kamu spotlarıyla başladığını anlatan Akdağ, “Toplantılar yapacağız, birtakım ünlü simaların bu işe katılmasını sağlayacağız. Dizi senaristlerinden yardım isteyeceğiz. Eğer tutabileceğine inanırsak kısa süreli 20 dakikalık bir dizi yazmayı düşünüyoruz.” diye konuştu. Diğer taraftan kampanyalarda yerel şive, lehçe ve aksanlardan yararlanılacağını ifade eden Bakan Akdağ, gerek duyulursa Doğu ve Güneydoğu’daki kampanyalarda halkın daha iyi anlaması için Kürtçenin kullanılabileceğini dile getirdi.

Türkiye’de sağlık açısından en önemli sorunları sigara, şişmanlık ve alkol olarak sıralayan Akdağ, “Türkiye’de sigara 1. sıradaki sorundur. Obezite ve hareketsizlik ikinci sırada sorundur ama ikisini birlikte de düşünebilirsiniz. Alkol 3. sırada geliyor. Avrupalılara ya da dünyanın alkolü çok tüketen ülkelerine göre aşağı yukarı beşte bir daha az alkol tüketilen bir ülkeyiz.” açıklamasını yaptı. Alkol hakkında verdiği beyanatın çarpıtıldığını belirten Recep Akdağ, “Alkolle ilgili ufakcık bir şey söyleyince, ‘İşte bak bu hükümet alkole de yapacağını yapacak falan’ diyorlar. Sanki sonuçta alkolün taraftarı olunabilirmiş gibi. İnsanlar içebilir ama biz zararlı olduğunu biliyoruz.” dedi. Alkolü yasaklama ve alkolle mücadele gibi bir şey düşünmediklerini anlatan Akdağ, önemli olanın gençlerin sigaraya, alkole başlamasını engellemek ve bir gencin yeterince hareket etmesini sağlayarak şişmanlığın önüne geçmek olduğunu dile getirdi.

Zaman