Şişmanlık ömrü 10 yıl kısaltıyor

Aşırı şişmanlık, birçok hastalığı da beraberinde getirerek yaşama süresini en az 10 yıl kısaltıyor

Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaya Yorgancı, aşırı şişmanlığın (morbid obezite) birçok hastalığı da beraberinde getirerek yaşama süresini en az 10 yıl kısalttığını söyledi.

Prof. Dr. Yorgancı, ülkemizdeki kadınların yüzde 30’u, erkeklerin ise yüzde 20’sinin ‘obez’ olarak nitelendirildiğini, Morbid obezitenin ise obeziteye göre daha hızlı artan bir süreç olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Yorgancı, şöyle konuştu:

“Yapılan bilimsel çalışmalar, obezite cerrahisini takip eden 5 yılda ölüm oranlarında yüzde 89 azalma olduğunu göstermektedir. Mide by-pass’ı kelepçeden daha çok kilo verdiriyor ve şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları ameliyatın hemen ardından yüzde 85 ortadan kaldırıyor. Mide kelepçesi sorunlu bir ameliyattır. Bu ameliyatlardan sonra yüzde 10 ile 25 oranında kelepçenin çıkarılmasını gerektirecek sorunlar yaşanabilmektedir. Aşırı şişmanlık (morbid obezite) beraberinde bir çok yandaş hastalık getirerek yaşama süresini en az 10 yıl kısaltmaktadır.”

‘DİYETE RAĞMEN ZAYIFLAYAMIYORSA, TEK ÇÖZÜM AMELİYAT’

Prof. Dr. Kaya Yorgancı, bir kişi son 5 yıldır diyet ve çeşitli tedavi yöntemlerinden geçtiği halde zayıflayamamışsa, tek çözümün ameliyat olduğunu söyledi. Araştırmalara göre aşırı şişmanlarda meme ve prostat kanserine yakalanma riskinin normal kilodaki kişilere göre 33 kat daha fazla olduğunu, bu sebeple de obezitenin tüm dünyada hızla artış gösteren ciddi bir sağlık sorunu olarak algılandığını vurguladı.

‘MİDE KELEPÇESİ SORUN YARATIYOR’

Prof. Dr. Yorgancı, hastanın sadece yemek yemesini sınırlayan ve halk arasında ‘mide kelepçesi’olarak anılan mide bantı ameliyatlarının basit bir ameliyat olması, erken iyileşme, cerrahların kolay öğrenerek uygulayabilmesi gibi avantajları nedeniyle ülkemizde oldukça fazla uygulanan bir cerrahi yöntem olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Yorgancı bu konuda şunları söyledi:

“Mide kelepçesi sorunlu bir ameliyattır. Ameliyatta uygulanan bant sonuçta bir protez. Mideyi delme, enfeksiyon, kayma gibi riskler yüzünden bu ameliyatlardan sonra yüz 10 ile 25 oranında kelepçenin çıkarılmasını gerektirecek sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle hastanın ameliyat öncesi iyi değerlendirilmesi, deneyimli bir ekip tarafından bu ameliyatın planlanması son derece önemlidir.”

Adem YAZICI / (DHA)