Sinüzitten kurtulma yöntemleri

Nemli hava terapisi
Yatak odanızda ya da zaman geçirdiğiniz yerlerde hava nemlendirici bulundurun. Kuru hava sinüslerinizi rahatsız edebilir ancak nemli hava rahat nefes alıp vermeniz için çok önemlidir. Bir günde 3-4 kez buharı içinize çekmek de oldukça faydalıdır. Banyoda oturun, kapıyı kapayın ve sıcak suyu açın. Genizlerinizin açıldığını göreceksiniz.

Sigarasız bir ortam!
temizlik ürünleri, boyalar, saç spreyleri, parfümler ve elbette sigara dumanı. Sinüziti tetikleyen bu etmenlerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Ailenizi ve arkadaşlarınızı sizin bulunduğunuz ortamda sigara içirtmeyin. Kokusuz temizlik ürünlerini tercih edin ve hafif parfümler kullanın.

Suyun Önemi
sinüzit probleminiz varsa suya sarılın. Ne kadar fazla sıvı tüketirseniz mukus salgısı o kadar seyrelecek ve nefes almanızı kolaylaştıracaktır. Kafein içeren içecekler veya alkol dehidrasyona neden olabilir. Alkol sinüslerin genişlemesini tetikler. Günlük 7–8 bardak sıvı tüketmek daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Sinüzitin Nedenleri
Sinüzit burundaki dokuların şişmesi ve iltihap toplaması sonucu ortaya çıkar. Hava sıcaklığındaki değişiklikler, alerji, sigara içmek ve grip gibi birçok etmen sinüzite neden olur.

Burun Alerjileri
Burun alerjileri burnunuzun içerisinde bulunan dokuların şişmesine ve sinüzitin başlangıcına temel hazırlayabilirler. Evcil hayvanlar, toz ve polenler en yaygın alerji nedenleridir. Bu etkenlerden uzak durduğunuz ya da alerji olduğunuz anda hemen doktora başvurduğunuz takdirde sinüzite yakalanmadan durumu kurtarabilirsiniz.