Sigara IQ’yu düşürüyor

İsrail’de yaklaşık 20.000 asker üzerinde yapılan bu araştırmalar sigara içenlerin IQ’larının sigara içmeyenlere oranla daha düşük olduğunu ortaya koydu.

 Bir insan ne kadar çok sigara içiyorsa IQ seviyesi de o kadar düşük oluyor… İsrail’de araştırmaya konu olan 20 bin kişilik grubun içinde; Sigara içmeyenlerin IQ ortalaması: 101 Sigara içenlerin IQ ortalaması: 94 Günde 1-5 sigara içenlerin IQ ortalaması: 98 Sigaraya 18’inden sonra başlayanların IQ ortalaması: 97 Günde 1 paket ya da daha fazla sigara içenlerin IQ ortalaması: 90

Ayrıca araştırmaya göre kişi ne kadar çok sigara içerse IQ’su o kadar düşük oluyor. Tel Hashomer’de bulunan Sheba Sağlık Merkezi’nde yapılan araştırmada günde bir paket içen gençlerin IQ’larının sigara içmeyenlerden ortalama 7.5 puan daha az olduğu belirtilirken zihinsel ve davranışsal sorunları olan kişilerin sigaraya sarılmasının önemli bir neden olduğunun altı çizildi.

18 yaşındaki 20.211 kişiyi inceleyen Dr. Mark Weiser’a göre bu kişiler sigaranın zararlarının anlatıldığı kampanyalarda ana hedef kitlesi olarak alınması gerekiyor.

Uzmanların tavsiyesi: Düşük IQ seviyesine sahip kişiler okul çağlarında belirlensin, bunlar sigaraya başlamaya en yatkın kişiler olacağı için sigaranın zararlarını anlatan kampanyalar özellikle bu kişiler üzerine yoğunlaşsın.