Şiddetin dayanılmaz fotoğrafları

 

 

Aile içi şiddetin acı yüzünü gözler önüne seren fotoğraflar, aile işi şiddeti görselleştirerek, toplumsal algısına ışık tutmayı amaçlıyor. Hürriyet Gazetesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Emel Armutçu sergi hakkında “Türkiye’de her gün ailelerin en az üçte birinde fiziksel, duygusal, ekonomik, sosyal ya da cinsel şiddet gerçekleşiyor. Hürriyet Gazetesi olarak, Fotopya Fotoğraf Paylaşım Sitesi’yle beraber, kimsenin ‘bu aile içi meseledir’ diyemeyeceği bu toplumsal soruna dikkat çekmek için yarışmayı hayata geçirdik. Açacağımız sergiyle de daha geniş kitlelerde, aile içi şiddet gerçeği konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu desteğiyle düzenlenen yarışma, geçtiğimiz yaz başladı, Türkiye’nin dört bir yanından amatör ve profesyonel fotoğrafçının 1450 eseri değerlendirildi.  Prof. Güler Ertan, Yardımcı Doçent Oktay Çolak, Öğretim Görevlisi Emre İkizler, Fotopya Genel Yayın Yönetmeni Nadir Ede ve Hürriyet Gazetesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Emel Armutçu’dan oluşan jüri, aile içindeki şiddeti en çarpıcı şekilde anlatan fotoğrafları seçti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

AİLE İÇİ ŞİDDETE SON! KAMPANYASI HAKKINDA

Aile içi şiddet tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de önde gelen sorunlarından biri. Hürriyet Gazetesi bu konuya dikkat çekmek ve çözümüne katkıda bulunabilmek için, 2004’te Aile İçi Şiddete Son! kampanyasını başlattı. Özel olarak hazırlanan eğitim otobüsüyleriyle önce İstanbul, daha sonra da çeşitli kentlerde, mahalle aralarında dolaşarak eğitimler verilmesi sağlandı. Polis memurlarından belediye çalışanlarına, imamlardan öğretmenlere, itfaiyecilerden sıradan vatandaşa binlerce insana ulaşıldı. Kampanyanın en önemli ayaklarından biri 2007’de kurulan Türkiye’nin ilk ve tek 7 gün 24 saat hizmet veren Acil Yardım Hattı oldu. 0212 656 96 96 ve 0549 656 96 96 numaralı Acil Yardım Hattı, yaklaşık üç yıl içerisinde 23.500 kez arandı. Acil Yardım Hattı’na yanıt veren uzman psikologlar 10.767 kişiyle konuştu.
Aile İçi Şiddete Son kampanyası için broşürler, kitaplar ve reklam kampanyaları hazırlandı. Uluslararası konferanslar düzenlendi, çeşitli kurumlarla işbirliği yapıldı. Türkiye’nin önde gelen kadın ve erkek şarkıcıları Güldünya Şarkıları adı altında iki albüm hazırladı.