Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz

Şiddet yaşadığınızda bulunduğunuz yerdeki en yakın polis merkezine ya da jandarma karakoluna başvurarak yaşadığınız olayla ilgili tutanak tutturmalısınız.

Ayrıca muayenenizin yapılabilmesi için bir sağlık kuruluşuna sevkiniz gerekir. Vücudunuzdaki izler kaybolmadan muayene olmak önem taşır. Bu nedenle tutanak yazılmadan önce hastaneye sevkinizin yapılması konusunda ısrarcı olun.

Polis tarafından tutanak hazırlanırken yaşadığınız olayı ayrıntılı bir şekilde anlatın, yazılan tutanağı okumadan asla imzalamayın. Eğer anlatımlarınız polis tarafından tutanağa farklı veya eksik geçirilmişse düzeltilmesini isteyin ve ondan sonra imza atın. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği, tutanak tutmayan polisler hakkında cezai işlem uygulanır, tutanak tutmaması durumunda polise bunu hatırlatın ve görevini ihmal ettiğini söyleyin. Tutanağın polis memuru tarafından imzalı bir örneğini mutlaka kendiniz için alın.

Karakol yerine bir dilekçeyle doğrudan Cumhuriyet Savcılığına da başvurmak mümkündür.

Ayrıca şiddet uygulayan kişi eşiniz veya başka bir aile ferdiyse evden uzaklaştırılması için yine bir dilekçe ile Aile Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz. Esasında durumu öğrenen Cumhuriyet Savcısının da gerekli tedbirlerin alınması için kendiliğinden Aile Mahkemesi’ne başvurması gerekmektedir.

İlk önce hastaneye gitmişseniz şikâyetinizi hastane polisine iletmeniz mümkündür. Şikâyetçi olmak konusunda henüz karar vermemiş bile olsanız, bir hastaneye başvurarak durumu hekiminizle paylaşabilir, muayenenizin yapılıp durumunuzun kayıt altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Hekimler hasta sırrını saklamakla yükümlüdürler.

Başvurabileceğiniz kuruluşlar

Polis merkezleri, jandarma karakolları

Sağlık kuruluşları

Cumhuriyet Savcılığı

İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlükleri

Alo 183 (Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı)

Belediyelerin Kadın Danışma Merkezleri

Baroların Kadın Danışma Merkezleri ve Adli Yardım Kurulları

Kadın örgütlenmeleri

Bir güvenlik planı yapmalısınız

1. Eğer evden ayrılmaya karar verirsem gidebileceğim yerler şunlardır: …

2. Eğer evden hızlı bir şekilde ayrılmam gerekirse, hazırda bir çanta bekletebilir ve onu gizleyebilirim. (Bu çantanın içinde para, önemli belge, fazla giysi, anahtarlar olmalı)

3. Şiddetten ___________ a bahsedebilirim ve şiddet başlayacak olursa polisi aramalarını sağlayabilirim.

4. Çocuklarımın, arkadaşlarımın veya ailemin yardım çağırması için onlarla aramda bu parolayı kullanabilirim: _____________.

5. Tartışma başladığında daha güvenli olan şu odaya gidebilirim: ____________.

6. Daha rahat olabilmek için ______________ tarihinde ayrı bir hesap açtıracağım.

7. Gerekli telefonları _____________ ‘ya kaydedeceğim.

8. Telefon görüşmeleri için bir telefon kartı ya da bozuk para bulunduracağım. Faturalı cep telefonundan arama yapmayacağım, çünkü bir sonraki ay gelen faturada aradığım numaralar görülecektir. Eğer aradığım bir sığınağın telefonu ise oradakilerin güvenliğini de tehlikeye atmış olurum.

9. Borç para alabileceğim kişiler: _________________________

10. Çocuklarımla birlikte kaçış planının provasını yapacağım.

11. Yanıma almam gereken eşyaları bir arada ve kolayca bulabileceğim bir yerde tutacağım. Bunlar:

Nüfus cüzdanım/Adres defteri

Çocukların nüfus cüzdanları

Sağlık Karnesi / Yeşil Kart

Kira Sözleşmesi/Tapu

Ehliyet/Pasaport

Para/Banka cüzdanları

Ev ve araba anahtarları

Sigorta belgeleri/poliçeleri

İlaçlar/Aile üyelerinin sağlık kayıtları

Çocukların sevdiği oyuncakları

Küçük satılabilir eşyalar/Resimler

Şiddet kanıtları (Rapor, fotoğraf, günlük, mektup, vs.)

Kendim ve çocuklar için birer kat yedek giysi

Benim için önemli olan diğer eşyalar

Bir sığınağa gitmek istiyorsanız…

Bulunduğunuz ildeki Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurarak yaşadıklarınızı anlatıp sığınak talebinizi dile getirmelisiniz.

Bazı belediyelerin de sığınağı vardır. Bulunduğunuz yerde belediyenin aile danışma merkezi, ya da halkla ilişkiler müdürlüğüne başvurarak yasal olarak vermeleri gereken bu tür desteklerden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca bulunduğunuz yerdeki kadın dayanışma merkezlerini arayabilir, buralardan hem kendiniz hem de çocuğunuz için destek alabilirsiniz. Birçok merkez hukuksal ve psikolojik destek verebilmektedir. Ayrıca yapacağınız görüşme sizi güçlendirir. Yalnız olmadığınızı fark edip, alabileceğiniz desteklerle ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.