Saksıdan masaya lezzet taşıyın

Naneden fesleğene yemeklere lezzet, farklılık ve aroma katan bitkiler günümüzde sadece semt pazarlarında ya da bahçelerde bulunmuyor. Hemen tüm bitkilerin tohumlarını satın alarak pencere önünde, metal kaplarda ya da minik saksılarda yetiştirebiliyorsunuz.

Yapı marketlerden ya da büyük botanik bahçelerinden bulabileceğiniz yeşillikler için yapılması gereken tek şey bakım ve sulama kurallarına uymak.

Peki, nasıl uyacaksınız? Aslında çok basit, uygun topraktan yeteri kadar bir miktar saksı ya da kaba boşaltın ve tohumları serpin. Bir saksıya ( elbette saksı büyüklüğü önemli ) büyük yapraklı ya da yemişli olan bitkiler için altı tohum, daha küçük olanlar için 10 – 12 tohum yeterli olacaktır. Tohumların üzerini bir parça toprakla örttükten sonra yüksekten ve eşit dağılımla sulamanız yeterli.

Gerisi bitkinin yeşermesi için yeteri kadar beklemek. Toprak kuruduğunda sulamayı ihmal etmeyin. Bir başka önemli nokta da direkt güneş ışınlarınıza maruz kalmasını önlerken bolca ışık almasını sağlamanız. Bunun için evin en uygun yeri pencere önüdür.

Saksınızı sizde yapabilirsiniz:

Pazardan ya da marketten aldığınız, hatta eskiden kalma birkaç toprak saksıyı sprey boya ile dilediğiniz renge veya aynı rengin birkaç farklı tonuna boyadıktan sonra kurumasını bekleyin. Daha sonra büyükçe etiketleri saksılara yapıştırın. Böylece hangi saksıda, hangi bitki olduğunu ve bakım notlarını takip edebilirsiniz.

 

Evim Dergisi