Sakızın Yararlarını Biliyor Musunuz?

Sakızın bilinmeyen faydalarını sizler için araştırdık…

7′ den 70’e bütün dünyada hiç istisnasız en çok tüketilen ürünlerden biri sakızdır. Sakız çiğnemenin keyifli bir etkinlik olduğunu, ağız kokusuna birebir olduğunu, hatta şekersiz olanların da diş eti sağlığı için faydalarını az çok hepimiz bilmekteyiz. Sakızın diğer faydalarını ise sizler için araştırarak önünüze sunduk.

gum_2bddf9ba-314a-42d5-affe-e8864a9633d5_1

İştahı azaltır

Sakız çiğnemek iştah dengesini sağlamaya yardımcı olabilir. Dünyaca ünlü Appetite dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki öğlen saatlerinde yapılan atıştırma öncesi sakız çiğnemek, açıklığı ve kalori alımını düşürmeye yardımcı oluyor. Yapılan başla bir araştırmada ise akşamüstü ara öğününden önceki üç saatlik süreçte bir saat aralıklar ile 10 ile 15 dakika sakız çiğneyen yetişkin insanlar, sakız çipnemeyenler yetişkinlere göre ara öğünlerin 36 kalori daha az aldıkları görülmüştür.

sakiz_cd7348b8-3e88-4ecc-bfb7-bede3edeee2a_1

Kilo dengesine yardımcıdır

Sakız kolay, ucuz ve düşük kalorilidir. herhangi bir markanın şekerli bir sakızı aşağı yukarı 5 ile 10 kalori arasındadır. Sakız çiğnemenin faydası, atıştırmayı önlemek ve kalori alımını düşürmektir.  atıştırma olarak sakızı seçin. Başk bir sakızın yararı ise hem düşük kalorili olması hem de yüksek kalorili atıştırmaların yerine alabilmesidir. Bilhassa 140 kalorilik 1 veya 2 parça çikolatalı kurabiye yemek yerine 2  tane 20 kalorilik sakız çipnemek sizleri 120 kalori kazandırır.

Konsantrasyonu arttırır ve stresi hafiflatir

Konsantrasyonu arttırmanın ve gerginliğini düşürmenin en basit yöntemlerini arıyorsanız, sakız çipnemek kolay yoldur. Daha önce yayınlanan çalışmalar, sakız çiğnemenin hafızaya ve zekaya da iyi gelebileceğini ortaya koymuştur. Olumlu etkilerin sebebi açık değil ancak bazı araştırmacılar, sakız çiğnemenin beyinde ki kan dolaşımına iyi geldiğini, bazı araştırmacılar da tadın ise hafızada olumlu etki bıraktığını söylemektedir.

sakiz_79257460-34d2-41ac-b1ea-2ea692dd12e3_1

Beyne giden kanı da arttırmaktadır. Çoğu sporcu ve eğitmenleri oyun sırasında sakin olabilmek ve gerginliği düşürmek için sakız çiğnemeyi seçmektedir. Aynı zamanda kimi öğretmenler de okulda sakız çiğnemeke yasaktır, kuralının değiştirilmesini ve hatta çocukların sınav süresinde sakız çiğnemesinin onların uyanıklığını ve dikkatini daha iyi sağlayacağını söylemektedir. Son yapılan çalışmalarda da sakız çiğnemenin beyne giden kan miktarının yüzde 25 oranında artırdığı söylenmektedir. Sakız çiğnemenin nefesimizi ferah tutmaya yardımcı olduğunu herkes bilir. Buna ek olarak da vücudumuzda ki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını da artırmaktadır.