Sakıp Sabancı’nın annesi Sadıka Sabancı

Ünlü iş adamı Sakıp Sabancı annesine büyük saygı ve sevgi duyardı. Annesinin doğum günlerinde hep yanında olurdu. Annesine çok düşkündü. Onunla bir geceyi paylaşmak çok büyük mutluluktu. Annesi musalli bir kadındı. Oğlunu da çok severdi.

Sadıka Sabancı, ailesinin bugüne gelmesinde önemli katkıları bulundu. Çocuklarını ‘kazancı bölüşme’nin en büyük fazilet olarak düşünüldüğü bir aile ortamında büyüttü.

Müteveffa Hacı Ömer Sabancı ve eşi Sadıka Sabancı tarafından her fırsatta, özellikle de Ramazan gibi dini günlerde cömertçe yapılan yardımlar ve kişisel servetin sosyal amaçlı yatırımlarda kullanılması, aile için bir gelenek halini aldı.

1966 yılında eşini kaybeden Sadıka Sabancı hayır işlerine hız verdi. 1974 yılında Sabancı kardeşler hayır işlerini kurumlaştırmak amacıyla, Hacı Ömer Sabanci Vakfı (VAKSA)’yı kurdu. Onlara en büyük desteği tüm varlığını vakfa bağışlayan anneleri Sadıka Sabancı verdi. Vaksa’nın bugün eriştiği başarıda, bu koşulsuz desteğin payı büyüktür. Sadıka Sabancı bu katkılarından dolayı 1975 yılında Türkiye’de Yılın Annesi seçildi. 1988 yılında vefat etti.