Sağlıklı Zayıflama ve Şişmanlık

Obezite günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Fazla kilolar sadece estetik bir problem olarak görülmemeli, ileride neden olabileceği sağlıkSaglikli Zayiflama ve Sismanlik problemleri de göz önüne alınmalıdır. Fazla kilo kalp damar hastalıkları başta olmak üzere, kemik ve eklem hastalıkları, kolesterol, tansiyon, cilt problemleri gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyet ve spora başvurmanız, uzman bir diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir. Ancak öncelikle kilo vermeye kararlı olmanız ve bu kiloları vermeye inancınızı asla kaybetmemelisiniz.

Öncelikle şişmanlığın, fazla kiloların nedenleri üzerinde durup bu etkenleri ortadan kaldırmak için çalışmak en doğrusu olacaktır. Şişmanlığın hormonal ve genetik bir nedeni yoksa muhtemelen yemek yemeği seven damak tadına düşkün insanlar kilo almaya daha yatkındır. Bu insanlarda doyma hissi daha geç oluşmakta ve bu nedenle de kişiler ihtiyacı olandan daha fazla yemek yiyerek şişmanlığa giden yola girmiş olur. Yaşama tarzı hareketsizlik ve spor yapmama, fazla yemek yemenin yanına eklendiğinde inanılmaz derece hızlı kilo aldıran bir nedene dönüşür. Diyet yapmak da kilo almanın başlıca sebeplerindendir. Diyeti yanlış uygulama ve düzensiz sıkı diyetler yapma hem metabolizmanın dengesinin bozulmasına hem de kilo almaya yatkın hale gelmeye neden olur. Alkol kullanımı, asitli içeceklere olan düşkünlükte fazla kilo alımında başlıca etkenlerdendir.

Sağlıklı zayıflama ve şişmanlıktan kurtulma yolunda daha öncede söylediğimiz gibi yapacağınız ilk şey pozitif olup bu kiloları vereceğinizden emin bir şekilde hareket etmektir. Fazla kilolarla girdiğiniz savaşta eğer kendinize inanmazsanız mağlup olmanız kaçınılmazdır. Öncelikli olarak inancınızın tam olmasını sağlamalı ve kararlı hareket etmelisiniz. Bunun yanında sizi çok zorlamayacak, sizi aç bırakmayacak bir diyete başlamalı ve vücudunuzu sağlıklı beslenmeye alıştırmalısınız. Ağır bir diyet programı ile hızlı kilo vermeye çalışmak diyet programını bıraktıktan sonra verilen kiloların daha fazla ve daha hızlı bir şekilde alınmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yaşam tarzınızı damak tadınızı bozmayacak şekilde düzenleyerek artık daha sağlıklı ve düzenli beslenmeye kendizi alıştırmalı, ve bunu sürekli hale getirmelisiniz. Bunların yanında başta ağır egzersizlerden kaçınarak, örneğin hafif tempolu yarım saatlik akşam yürüyüşleri yaparak metabolizmanızı hızlandırmalısınız. Hem böylelikle stres unsurundan da korunmuş olursunuz.