Sağlıklı Zayıflama Diyeti

Saglikli Zayiflama DiyetiSağlıklı zayıflama diyeti denildiğinde aklınıza ne geliyor? Diyet çoğumuzun aklında çok klişe tabirler olarak, ” 2 dilim kepek ekmeği”, “kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir”  gelir. Ancak diyet, sağlıklı beslenme, sağlıklı zayıflama bu tabirlerin çok dışında, çok daha geniş bir ifadedir. Diyet yapmanın aç kalmak olmadığını ve diyetin sizi “beslemesi” gerektiğinin altını çizmek gerekir.

Sağlıklı bir diyetin içeriğinde mutlaka sizi besleyecek besin öğelerinin bulunması gerekmektedir. Vitamin, mineral bakımından kısılmış bir diyet sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Vitamin ve mineral eksikliği bir çok hastalığa neden olmaktadır. Bunun dışında diyet listesinin kesinlikle sizi aç bırakmaması gerekmektedir. Eğer açlıkla mücadele ediyorsanız, metabolizmanız yavaşlayacaktır. Diyet listeniz kalori bakımından düşük ancak lif bakımından zengin bir diyet programı oluşturulmalıdır. Lifli yiyecekler sizi gün içerisinde tok tutacak böylelikle aç kalmayacaksınız. Bu gibi örneklerle göstermek istediğimiz şey diyetin kilo verdirebilmesi için sizi aç bırakmaması gerekmektedir, kendizi tok hissederek ancak kilo almanıza neden olacak yiyecekler yemeyerek daha rahat ve daha sağlıklı bir zayıflama süreci yaşarsınız. Metabolizmanızın hızının düşmemesi için yani vücudun yağ depolanma eğilimi içine girmemesi için  aç kalmamanız gerekmektedir.

Bunun yanında yapmanız gereken bir diğer şey ısrarlarla söylenildiği gibi sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için bol bol su içmek olmalıdır. Günlük yaklaşık  iki litre kadar su içmeniz hem böbrekleriniz, hem mideniz hem de sağlıklı zayıflama için çok önemlidir. Su içerseniz metabolizma hızınız düşmez, daha rahat bir sindirim ve boşaltım yaşarsınız. Bunun dışında su içmek sizi tok tutacak bir diğer unsur olacaktır. Diyet yapmaya başlamadan önce o diyetin sizi doyurmaya yetip yetmeyeceğine dikkat edin. Aç kalarak zayıflamak sağlıklı değildir ve geri dönüşleri çok sıkıntılı olabilir.