Sağlıklı bir hafta sonu için

Hafta sonları dinlenmek için ihtiyacımız olan zamandır. Ancak tüm hafta boyu aynı saatte kalkmaya alışmış vücudumuzu birkaç saat daha fazla uykuya mahkum edersek biyolojik saatin işleyişini bozmuş oluruz. Bu nedenle “Pazartesi Sendromu” dediğimiz sıkıntı ofisin kapısında bizi bekler.

Saatlerce yatakta kalmak yerine aynı saatte kalkın. Güzel bir kahvaltı yapın ve arkadaşlarınızla ya da eşinizle sahilde yürüyüşe çıkın. Bu sayede hem temiz hava alacaksınız, hem arkadaşlarınızla sağlıklı bir aktivite yapmanın ferahlığını yaşayacaksınız, hem de almaya hazır olduğunuz kilolara dur diyeceksiniz. Yapılan araştırmaya göre insanlar hem çok Cuma ve Cumartesi günü kilo alıyor.  Ertesi gün iş olmadığı için dışarıya çıkıp eğlenirken içilen içkiler ve yenilen yemekler fazla hareket etmediğiniz için vücudunuzda direkt yağ olarak hapsoluyor.

Ruh sağlığınız da hafta sonu nedeniyle olumsuz etkilenir. Özellikle Pazar günleri ertesi gün iş olması sebebiyle kendimizi sıkarız. Aklımızda ofis masasının üzerinde bekleyen dosyalar ve toplantılar vardır. Bu nedenle yaşadığımız stres ve gerginlik bizi depresif bir hale sokar.