Sağlık Bakanı’ndan beslenme tüyoları

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel yaşamında uyguladığı sağlıklı beslenme yöntemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nda misafirlerine meyve suyu ve meyve gibi sağlıklı yiyecek ve içecekler ikram edildiğini anlatan Akdağ, ”Ben meyve suyu bile içmiyorum. Su, soda ya da şekersiz ıhlamur içiyorum. Çünkü kilo fazlam var. 8 ay içinde 8 kilo verdim, 6 kilo daha önümüzdeki 6 ayda vereceğim” dedi. ”Özel bir diyet uyguluyor musunuz?” sorusuna ise Akdağ, ‘‘Hayır. Az yiyorum, ara öğünlerde salata ya da yoğurt yiyorum’‘ yanıtını verdi.

VATANDAŞ  BİZİ ÖRNEK ALMASIN

Günde 3-5 arasında ara öğün yediğini anlatan Bakan Akdağ, ”Ara öğün, bazı günlerde beşe çıkıyor. Vakitsizlikten her zaman ara öğün yiyemiyorum. Bizim yaşam biçimimizi vatandaş örnek almamalı. Günlük mesaimiz 14 saati buluyor. Normalde 8 saat mesai yapan birisi için bu çok daha kolay” diye konuştu.

Kompleks diyetlerin ve diğer tartışmaların bir tarafa bırakılıp, ”ağzın fermuarının çekilmesi”nin daha yararlı olacağını dile getiren Akdağ, ”Yavaş yiyeceksiniz, iyice çiğneyerek bitireceksiniz, acıkmadan sofraya oturmayacaksınız, iş olsun diye yemeyeceksiniz, tok kalkmayacaksınız, midenizi doldurmayacaksınız, midenizin üçte birini dolduracaksınız, üçte birine su koyacaksınız, kalan üçte biri boş bırakacaksınız. Yavaş yeyince bir süre sonra doygunluk hissi oluşuyor. Bir de televizyon karşısında da yiyecek içecek tüketilmemeli” önerilerinde bulundu.